GTC: Nowa struktura portfela i długu

O 3,2 proc., do 6,85 zł, drożały we wtorek papiery dewelopera i właściciela nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. W I połowie 2021 r. grupa wykazała 21,5 mln euro zysku netto wobec prawie 34 mln euro pod kreską rok wcześniej. W samym II kwartale czysty zarobek wyniósł 12,8 mln euro wobec 36,6 mln euro straty rok do roku.

Publikacja: 25.08.2021 05:00

GTC: Nowa struktura portfela i długu

Foto: materiały prasowe

W I połowie br. przychody operacyjne GTC wyniosły 78,8 mln euro, czyli tyle samo co rok wcześniej. Również zysk brutto ze sprzedaży był podobny i wyniósł 58,8 mln euro.

Główna różnica w wyniku netto pochodzi z aktualizacji wyceny portfela nieruchomości. W I połowie br. była ona wciąż ujemna, ale sięgała 1,1 mln euro wobec 68 mln euro pod kreską rok wcześniej.

Na koniec czerwca deweloper miał w portfelu 47 obiektów biurowych o powierzchni 624 tys. mkw. i wartości 1,43 mld euro oraz sześć handlowych o powierzchni 205,1 tys. mkw. i wartości 0,72 mld euro.

Portfel przejdzie jakościową rekonstrukcję. Pod młotek poszło bowiem 11 serbskich biurowców o powierzchni 122 tys. mkw., za które GTC otrzyma 268 mln euro. Jednocześnie za 264 mln euro przejęte zostały nieruchomości w Budapeszcie o powierzchni 79 tys. mkw. Deweloper kontynuuje też własne projekty, do końca roku ma oddać cztery biurowce, a w przygotowaniu są cztery kolejne.

– Skupiliśmy się na zmianach w naszym portfelu, zwiększając udział rynków o wyższym ratingu. Skupiliśmy się też na galeriach handlowych, które po ostatnim lockdownie odnotowują świetne wyniki, a ich obroty znacznie przewyższają wartości z 2019 r., zwłaszcza w Polsce – skomentował Yovav Carmi, prezes GTC.

I połowa br. to także znacząca zmiana struktury finansowania. Deweloper pospłacał kredyty zaciągnięte na budowę poszczególnych nieruchomości, pozyskując pokaźną gotówkę z emisji niezabezpieczonych zielonych obligacji o wartości 500 mln euro (wpływy mogą być użyte na finansowanie certyfikowanych nieruchomości). Spółka rozważa jeszcze w tym roku ponowne wyjście na rynek długu korporacyjnego, aby zrefinansować większość pozostałego zabezpieczonego zadłużenia – na koniec czerwca wynosiło ono 725 mln euro. Szanse są znaczne, bo przy ostatniej emisji obligacji inwestorzy zgłosili popyt na papiery za ponad 1,4 mld euro. ar

Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?
Budownictwo
Polimex Mostostal mocniej pod kreską przez kontrakty energetyczne
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty
Budownictwo
Mirbud też jest dopuszczony do drogowego tortu CPK