Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na papierze perspektywy rynku inwestycji kolejowych wyglądają imponująco. Gorzej z płynną realizacją zamierzeń.
Mijający rok początkowo był bardzo udany pod względem notowań dla spółek budowlanych skoncentrowanych na trasach kolejowych: kursy Trakcji, ZUE i Torpolu rosły znacznie szybciej niż indeks WIG-budownictwo, ale też szybko przyszła zdecydowana korekta. Minorowe nastroje giełdowych graczy nie powinny dziwić – rynek inwestycji kolejowych jak żaden inny jest uzależniony od finansowania z funduszy unijnych. Spółki co prawda zebrały portfele zapewniające im ciągłość działania, ale posucha w ogłaszaniu nowych przetargów niepokojąco się przedłuża. Jak przyszłość widzą eksperci?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na szerokim rynku II kwartał przyniósł lekką poprawę mieszkań sprzedaży wobec pierwszych miesięcy, a jak poradziły sobie spółki notowane na GPW i Catalyst? Tylko u nas – wszystkie dane w jednym miejscu, na bieżąco.
Warunki przetargowe faworyzują budowlanych gigantów – skarżą się wykonawcy, w tym spółki z polskim kapitałem, które nie są w stanie nawet zawiązać konsorcjum. Sprawę rozstrzygnie Krajowa Izba Odwoławcza.
Choć rynek dalej obstawia spadek inflacji i stóp procentowych, nie przełoży się to na zdecydowany wzrost sprzedaży mieszkań. Dla wielu klientów liczy się realna poprawa warunków, a nie wizja.
Choć rynek dalej obstawia spadek inflacji i stóp procentowych, nie przełoży się to na zdecydowany wzrost sprzedaży mieszkań. Dla wielu klientów liczy się realna poprawa warunków, a nie wizja – wynika z analizy JLL.
PHN zastąpi wysłużone Intraco nowym biurowcem. Takie są wymagania najemców i inwestorów. Czasem opłaca się zupełnie zmienić funkcję – z tej opcji korzysta Echo Group budując mieszkania na działkach po biurowcach.
Jedna obniżka stóp to za mało, by pobudzić sprzedaż mieszkań. Przy mało realnym cyklu cięć stóp, wciąż drogim kredycie i rekordowej ofercie lokali, będzie rosła presja na obniżki cen.