Liczba kont wciąż rośnie wbrew trendom

W lutym przybyło ponad 13 tys. rachunków papierów wartościowych w skali całego rynku. Od początku roku ich liczba zwiększyła się z kolei już o ponad 27 tys.

Publikacja: 09.03.2023 21:00

Liczba kont wciąż rośnie wbrew trendom

Foto: AdobeStock

Branża maklerska na wiele rzeczy może w ostatnich miesiącach narzekać, ale jedna statystyka nadal opiera się negatywnym trendom. Mowa o liczbie otwieranych rachunków papierów wartościowych. Luty przyniósł kolejne zwyżki w tym obszarze.

Zdecydowany lider

Jak wynika z danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, w ubiegłym miesiącu w skali całego rynku przybyło prawie 13,4 tys. rachunków. Jest to więc kolejny wzrostowy miesiąc w branży maklerskiej. Warto jednak też zauważyć, że za lutowy wzrost odpowiadała przede wszystkim jedna firma. Mowa o XTB. Brokerowi temu przybyło prawie 8,2 tys. kont, a wspierała go kampania marketingowa „Akcja za darmo”.

– Ten wynik potwierdza tylko realizację jednego z naszych głównych celów, jakim jest dotarcie do klienta masowego. Aby tak się stało, nieustannie rozbudowujemy bazę klientów, co jest możliwe poprzez aktywne prowadzenie działań marketingowych zarówno na rynku polskim, jak i międzynarodowym. Jednak nie ograniczamy się jedynie do pozyskania klienta, ponieważ dzięki wielu akcjom edukacyjnym chcemy spopularyzować inwestowanie na rynkach kapitałowych – mówi Filip Kaczmarzyk, członek zarządu XTB.

Zwyżki, chociaż już nie aż tak imponujące, zanotowały także inne firmy. Znów błysnęło BM mBanku, któremu przybyło prawie 1,3 tys. rachunków. Poziom 1 tys. złamał też DM BOŚ. Jego baza klientów zwiększyła się o 1,1 tys. Ponad 800 rachunków pojawiło się w BM Pekao, a ponad 700 – w BM ING Banku Śląskiego.

Czytaj więcej

Pęczniejące miliardy na kontach IKE i IKZE

Co z obrotem?

Otwarcie tego roku dla branży maklerskiej jest naprawdę mocne. W sumie po dwóch miesiącach w skali całego rynku przybyło ponad 27 tys. rachunków. I tutaj liderem zestawienia jest XTB, które odpowiada za ponad 17 tys. nowych kont. Blisko 2,5 tys. dołożyło z kolei BM mBanku, zaś 2,3 tys. – DM BOŚ.

Jest jednak jedno małe „ale”. Dane KDPW nie rozróżniają, na których kontach faktycznie są jakieś aktywa i obrót, a na których nic się nie dzieje. Dlatego sam przyrost rachunków, czy to w styczniu, czy też w lutym, to jeszcze za mało, by odtrąbić sukces.

– Po tak krótkim czasie trudno wyciągać długoterminowe wnioski na temat aktywności klientów, którzy założyli rachunki w lutym. Obserwując transakcje nowych klientów, wyraźnie widać, iż dominują tradycyjne rynki kapitałowe. Co ciekawe, wśród Polaków odsetek inwestujących na GPW jest niższy niż na giełdach zagranicznych. Jednak w obu przypadkach, przy tak krótkim okresie, jesteśmy zadowoleni z poziomów aktywacji klientów – mówi Kaczmarzyk.

Sami brokerzy wskazują zresztą, że na razie nie ma mowy o jakimś większym uaktywnieniu się klientów indywidualnych. Raczej można mówić o chwilowych zrywach. Na razie więc rosnąca baza klientów jest budową fundamentów z wiarą w to, że kiedy warunki rynkowe staną się bardziej sprzyjające, zacznie to procentować. W wielu przypadkach budowanie to opiera się też na bankowej bazie klientów (większość biur maklerskich jest już integralną częścią banków). Klient z banku też ma swoją specyfikę i jego wejście w świat inwestycji giełdowych wcale też nie musi być tak łatwe i oczywiste.

Biura maklerskie
Akcjonariusze XTB wstrzymują oddech. Czym zaskoczy spółka?
Biura maklerskie
Wzrosty na GPW są do utrzymania. Słabsze może być II półrocze
Biura maklerskie
Korektę rynkową można uznać już za zakończoną?
Biura maklerskie
Czy maklerzy już na dobre zakotwiczyli w strukturach banków?
Biura maklerskie
Nowe, maklerskie posiłki
Biura maklerskie
Polskim brokerom marzą się kryptowaluty. Doczekają się przyzwolenia od nadzorcy?