Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 12:52 Publikacja: 18.02.2022 05:00
Foto: Adobestock
Styczeń i luty to zwyczajowy czas wysyłania przez biura i domy maklerskie zestawienia PIT-8C, które jest podstawą giełdowego zeznania podatkowego PIT-38. W tym roku wokół tematu powstało nieoczekiwane zamieszanie. Jego autorem jest XTB. Firma poinformowała bowiem klientów, że ich PIT-8C uwzględnia jedynie aktywność na krajowym rynku akcji, a także na rynku CFD. W zestawieniu tym brakuje natomiast danych o aktywności na rynkach zagranicznych.
– Informacje o dochodach z giełd zagranicznych zawarte są w odrębnym zestawieniu, które zostało przekazane klientom. Taka zmiana w opinii XTB ułatwi klientom prawidłowe rozliczenie podatku ze sprzedaży akcji. Wynika to z faktu, że w deklaracji PIT-38 należy wykazać w odrębnych polach dochody ze źródeł polskich (są to poz. 20 i 21 informacji PIT-38), a w odrębnych dochody ze sprzedaży akcji na giełdach zagranicznych (poz. 22 i 23 informacji PIT-38) – tłumaczy XTB. Klienci brokera nie kryją zaskoczenia takim podejściem do sprawy. Sama firma zapewnia jednak, że nie zamierza zostawiać ich na lodzie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
XTB przebija kolejny sufit. Akcje brokera po dwóch godzinach środowego handlu drożały o prawie 8 proc. i tym samym ustanowiły nowy, historyczny szczyt notowań.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
XTB na rynku francuski wprowadziło PEA, produkt który ma wspierać długoterminowych inwestorów.
We wtorek rano za akcje XTB notowane na warszawskiej giełdzie trzeba było płacić już 78,74 zł. To najwyższy kurs w historii notowań.
Beata Szparaga - Waśniewska została wybrana nowym szefem zespołu analiz BM mBanku. Na tym stanowisku zastąpiła Kamila Kliszcza.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Kiedy kurz dzisiejszej zawieruchy opadnie, Europa, a w niej szczególnie Polska, będzie idealnym miejscem do zajęcia długich pozycji – mówi Marcin Borciuch, makler BM PKO BP.
Przy trudnym w ostatnich dniach dla inwestorów otoczeniu rynkowym akcje brokera utrzymują wartość, a nawet zyskują.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas