Analitycy Trigon DM spodziewali się zysku netto w IV kwartale na poziomie 61 mln zł, a w całym roku 230 mln zł. Tym razem więc wyniki można uznać za pozytywne zaskoczenie. A zaskoczenia w przypadku XTB to w zasadzie chleb powszedni. W poprzednich kwartałach firma potrafiła bowiem zaskakiwać zarówno in plus, jak i in minus, przynajmniej jeśli chodzi o wynik netto.

To co jest stałe to systematyczny wzrost bazy klientów. W samym IV kwartale przybyło ich prawie 43 tys., a w całym 2021 r .prawie 190 tys. To o niemal 70 proc. więcej niż w 2020 r.

- W ostatnim czasie obserwujemy zmianę podejścia do inwestowania. Przestało ono być domeną profesjonalistów, a stało się przedmiotem zainteresowania niemal wszystkich. Ze względu na wysoką inflację wielu inwestorów na całym świecie poszukuje efektywniejszych sposobów oszczędzania. Chcemy wykorzystać te zmieniające się trendy. Dlatego jednym z najistotniejszych czynników naszego stabilnego rozwoju będzie docieranie do nowych grup i systematyczne powiększanie naszej bazy klientów. Dobre wyniki akwizycji pozwalają nam założyć, że w 2022 roku będziemy pozyskiwać co najmniej 40 tysięcy klientów kwartalnie. W samym tylko styczniu 2022 roku otworzyliśmy już ok. 18 tysięcy nowych rachunków, co potwierdza nasze prognozy – wskazuje Omar Arnaout, prezes XTB.

Rok 2021 w wykonaniu XTB to także ekspansja zagraniczna. Firma zaczęła działalność w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dostała także pozwolenie na prowadzenie działalności w RPA.

- Systematycznie wzmacniamy swoją obecność na rynkach pozaeuropejskich, konsekwentnie realizując strategię stworzenia marki globalnej. Liczymy, że dzięki rozwojowi naszego oddziału w Dubaju z czasem staniemy się wiodącym graczem w tej części świata. Jeśli zaś chodzi o RPA, to ze względu na priorytety biznesowe działalność operacyjną planujemy rozpocząć tam nie wcześniej niż w drugiej połowie 2022 roku – podkreśla Arnaout.