Pekao zarobił niemal cztery razy więcej niż rok wcześniej

Zysk Banku Pekao w minionym roku był rekordowo wysoki – niemal 6,6 mld zł wobec 1,7 mld zł w 2022 r. Pomogły wysokie stopy procentowe i brak wakacji kredytowych.

Publikacja: 22.02.2024 08:26

Pekao zarobił niemal cztery razy więcej niż rok wcześniej

Foto: Adobestock

W IV kwartale 2023 grupa Banku Pekao zarobiła na czysto 1,72 mld zł – wynika z podanych w czwartek danych. To ok. 95 proc. więcej niż rok wcześniej i ok. 8 proc więcej od oczekiwań rynkowych. Według ankiety PAP Biznes, analitycy spodziewali się średnio 1,6 mld zł zysku.

Silny wzrost zysku 

Jeszcze lepiej wyglądają wyniki banku w ujęciu rocznym. W całym 2023 r. zysk wyniósł 6,58 mld zł, co było oczywiście wynikiem rekordowo wysokim. Rok wcześniej zysk Pekao był niemal cztery razy mniejszy i wynosił 1,72 mld zł.

- Rok 2023 kończymy z najlepszym wynikiem finansowym w historii banku, a giełdowa wycena Pekao, biorąc pod uwagę wypłacone dywidendy jest najwyższa od początku obecności banku na GPW – podkreśla Leszek Skiba, prezes Banku Pekao, cytowany w komunikacie.

I przekonuje, że tak silny wzrost zysku to efekt dobrych wyników operacyjnych kluczowych segmentów działalności banku przy efektywnym wykorzystaniu otoczenia wysokich stóp procentowych oraz przy braku obciążenia zdarzeniami nietypowymi (jak m.in. koszt wakacji kredytowych) i niższych kosztach regulacyjnych. 

Wysoka i stabilna marża odsetkowa 

Wynik z tytułu odsetek w IV kwartale wyniósł 3,13 mld zł i był nieco wyższy od oczekiwań analityków, którzy szacowali, że będzie to 3,05 mld zł. Wynik odsetkowy spadł o 2,4 proc. kwartał do kwartału i wzrósł o 3,6 proc. rok do roku. Za to marża odsetkowa w IV kw. 2023 r. nieco wzrosła do 4,22 proc. w 4,21 proc. kwartał wcześniej.

Wynik z opłat i prowizji wyniósł 733 mln zł i był 3 proc. powyżej szacunków rynku. Wynik prowizyjny wzrósł 13 proc. w ujęciu rocznym i 4 proc. w ujęciu kwartalnym.

Koszt ryzyka kredytowego w 2023 roku spadł do 0,31 proc. z 1,12 proc. w 2022 roku. Ogólne koszty administracyjne razem z amortyzacją i bez uwzględnienia podatku bankowego wyniosły w IV kwartale 1,2 mld zł i były zgodne z oczekiwaniami.

Dobra sprzedaż hipotek  

Władze banku podkreślają, że dochodowość banku rosła we wszystkich segmentach działalności, sprzedaż kredytów hipotecznych zwiększyła się wykładniczo, najwyższa w historii była liczba nowo założonych rachunków bieżących.

Nowa sprzedaż kredytów hipotecznych w 2023 roku przekroczyła 10 mld zł i była trzykrotnie wyższa niż rok wcześniej, przy wzroście w całym sektorze bankowym o 41 proc. Do tak dobrego wyniku przyczynił się zapewne „bezpieczny kredyt 2 proc.”.  Nowa sprzedaż pożyczek gotówkowych zwiększyła się rok do roku o 16 proc. – spośród nich, 83 proc. udzielono poprzez bankowość cyfrową.

Liczba nowych rachunków bieżących otwartych przez klientów indywidualnych wyniosła 583 tys. najwięcej w historii Pekao.  Liczba aktywnych klientów bankowości mobilnej Pekao na koniec grudnia wyniosła 3,1 mln osób wobec 2,8 mln rok wcześniej.

– Ubiegły rok, ale także kilka minionych lat w Banku Pekao to czas wielkiej zmiany. Nasza konsekwencja w działaniu przyniosła wymierne skutki i na wyciągnięcie ręki są cele naszej strategii na lata 2021-2024 – przekonuje prezes Skiba cytowany w komunikacie.

Banki
Czy koszty ratowania Getin Noble Banku kiedyś się zwrócą?
Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa
Banki
Tomasz Miklas: Długi firm w Aliorze kupiły zagraniczne spółki
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą
Banki
VeloBank będzie musiał wejść na giełdę? KNF ma takie oczekiwania
Banki
Brunon Bartkiewicz nie będzie już prezesem ING BSK