Dzisiaj Komisja Nadzoru Finansowego na wtorkowym posiedzeniu, na wniosek 56 banków spółdzielczych, zezwoliła na utworzenie banku je zrzeszającego. Będzie nazywał się Polski Bank Apeksowy. Nadzorca zatwierdził jednocześnie przedłożony przez założycieli projekt statutu banku oraz zatwierdziła pierwszy skład zarządu. W jego skład weszli Anna Henryka Zwierzchowska, jako prezes, a także Elżbieta Maria Ceglarek i Władysław Jan Postuła jako wiceprezesi.
Działalność nowego podmiotu ogranicza się do świadczenia usług na rzecz zrzeszonych banków spółdzielczych w formie m.in. obsługi finansowej zrzeszenia, zapewnienia warunków do utrzymywania płynności w zrzeszeniu przez wszystkich jego uczestników samodzielnie, realizacji rozliczeń, zagospodarowania nadwyżek pieniężnych oraz obsługi prawnej zrzeszonych banków.
Bank nie będzie prowadził działalności komercyjnej, a w szczególności nie będzie gromadził depozytów. Zatem nie będzie miał także placówek (działalność będzie prowadzona w siedzibie w Raszynie).
Dotąd istniały dwa banki zrzeszające banki spółdzielcze – BPS (Bank Polskiej Spółdzielczości, zrzesza 351 banków) i SGB (Spółdzielcza Grupa Bankowa, zrzesza 202 banków). Oba zrzeszenia przyjęły system ochrony instytucjonalnej, tzw. IPS. To jedna z dwóch metod na pozostanie w zgodnie ze znowelizowaną w 2015 r. ustawą o bankach spółdzielczych wprowadzającej w ślad rozporządzeń unijnych wymóg systemu ochrony instytucjonalnej dla banków spółdzielczych. W myśl noweli banki spółdzielcze mogą zrzeszać się w systemach ochrony instytucjonalnej (IPS) m.in. gwarantujących dodatkowe mechanizmy monitorowania ryzyka i dających bankom możliwość posiadania mniejszych wag ryzyka, co poprawia zarządzanie kapitałem.
Drugą wprowadzaną przez ustawę formą zrzeszania się banków spółdzielczych są tzw. zrzeszenia zintegrowane. Nakładały one na banki nieco mniejsze wymogi niż IPS i część banków wchodzących w skład grupy BPS nie zgadzała się z tym, preferując zrzeszenie zintegrowane. Właśnie te banki wnioskowały o utworzenie Polskiego Banku Apeksowego. Podstawową jego cechą, odróżniającą go od dzisiejszych banków zrzeszających, jest koncentracja na realizacji jednego celu - zapewnieniu podstawowej współpracy między zrzeszonymi bankami.