Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Proponujecie emisję z wyłączeniem prawa poboru 40 mln akcji (obecnie kapitał dzieli się na 63 mln walorów). Czemu służyć ma ta emisja, druga tak duża w ostatnich dwóch latach?
Emisję z 2016 r. można zaliczyć do emisji o charakterze stabilizacyjnym, której głównym celem było spełnienie wymaganych przez KNF współczynników kapitałowych. Tym razem jest inaczej. Obecnej emisji nie traktujemy jako „ratunkowej", ponieważ bank spełnia wszelkie wymogi w zakresie współczynników kapitałowych, nie ma także problemu z ekspozycjami kredytowymi na farmy wiatrowe. Podstawowym celem emisji jest pozyskanie kapitału na finansowanie rozwoju akcji kredytowej. Zgodnie ze strategią i misją banku finansujemy głównie projekty związane z ochroną środowiska, energią odnawialną i efektywnością energetyczną. Nie koncentrujemy się, jak dawniej, na finansowaniu dużych projektów, jak np. farmy wiatrowe, ale na tych średnich i mniejszych, których produktami (np. pompy ciepła czy ogniwa fotowoltaiczne) zainteresowane są gospodarstwa domowe.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek kredytów hipotecznych już odczuwa pozytywne skutki wcześniejszych decyzji w polityce pieniężnej. Kredytobiorcy czekają na więcej.
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe.
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.
– W ministerstwie finansów pracujemy obecnie nad specjalnym podatkiem dotyczącym odsetek od rezerwy obowiązkowej, utrzymywanej przez banki w NBP – poinformował w środę minister finansów Andrzej Domański w Radiu ZET.