Tak wynika z uchwały podjętej przez Komitet Stabilności Finansowej. KSF rekomenduje także Ministrowi Finansów podjęcie działań w celu przedłużenia terminu osiągnięcia docelowego poziomu środków systemu gwarantowania depozytów w bankach, zarekomendował wydłużenie go do 31 grudnia 2034 r. (obecnie termin to lipiec 2030 r.).
W uzasadnieniu uchwały napisano, że niepewność związana z opóźnionymi skutkami pierwszej fali pandemii i rozwojem drugiej, ewentualnie trzeciej fali, pozostaje wysoka. Dodano, że główne ryzyko dla banków związane z pandemią COVID-19 to ryzyko dalszego silnego wzrostu strat kredytowych, związanego z pogorszeniem zdolności kredytobiorców do obsługi zadłużenia.
"Analizy NBP wskazują, że spadek zysku sektora bankowego w 2021 r. będzie jeszcze głębszy, a znaczna część banków może ponieść stratę. Jeżeli przebieg pandemii będzie ostrzejszy niż wynika to z obecnych przewidywań, straty banków związane z ryzykiem kredytowym mogą być znaczne" - napisano.
"Obecna i przewidywana w najbliższym czasie obniżona zyskowność sektora bankowego ogranicza zdolność banków do dalszego wzmacniania bazy kapitałowej (zarówno z zatrzymanych zysków, jak też ze źródeł zewnętrznych) i pozyskiwania finansowania zewnętrznego w formie długu (w tym również zobowiązań podlegających umorzeniu lub konwersji). Negatywne konsekwencje obniżenia zyskowności o charakterze cyklicznym mogłyby być złagodzone przez czasowe ograniczenie obciążeń zewnętrznych nakładanych na banki" - dodano.
W ocenie KSF przedłużenie do końca 2034 r. terminu na osiągnięcie poziomu docelowego środków systemu gwarantowania depozytów w bankach stworzy możliwość okresowego obniżenia obciążeń banków z tytułu składek na fundusz gwarancyjny banków, co jest szczególnie istotne w kontekście tegorocznych i przewidywanych problemów branży.