Analitycy Haitong Banku obniżyli obniża rekomendację dla Komercni Banka do „neutralnie" z „kupuj" jednocześnie podwyższając cenę docelową do 710 CZK z 690 CZK. Utrzymano zalecenie „kupuj" dla Moneta Money Bank i podwyższenie cenę docelową do 86,7 CZK z 73,2 CZK.
Komercni Banka z potencjałem dywidendowym
Analitycy zmienili prognozę zysku netto na lata 2020/22 odpowiednio o 6/-2/0 proc. do 7,96 mld CZK (spadek o 47 proc. r/r), 9,11 mld CZK (wzrost o 14 proc. r/r) i 11,47 mld CZK (wzrost o 26 proc. r/r). Haitong zmodyfikował swoje oczekiwania co do dywidendy i założono jej brak w 2021 r. Komercni Banka jest obecnie wyceniany na rok 2021 ze wskaźnikiem P/BV na poziomie 1,1x, z premią w stosunku do polskich banków (wskaźnik na poziomie 0,7x). Analitycy uważają, że premia ta jest uzasadniona, biorąc pod uwagę wysoki potencjał dywidendowy, wyższe ROE i niższy profil ryzyka. Obecnie największe zagrożenia dla spółki to przedłużający się globalny kryzys oraz różne scenariusze dotyczące stóp procentowych i sytuacji makroekonomicznej. Z drugiej strony szansami są możliwości zniesienia zakazu wypłaty dywidendy już w 2021 r., wyższy wzrost wolumenów i niższa presja na marżę odsetkową netto.
Choć oczekuje się, że Czeski Bank Centralny po publikacji pełnych wyników za 2020 r. powróci do indywidualnej oceny, czy banki powinny wypłacić dywidendę, to analitycy są coraz bardziej sceptyczni wobec potencjalnej wypłaty, biorąc pod uwagę przedłużający się lockdown i oczekują, że zakaz wypłaty dywidendy zostanie przedłużony na rok 2021. Ostatnie rekomendacja EBC mówiąca o wypłacie do 20 pb. RWA jest rozczarowująca i sugeruje dywidendę na akcję w wysokości ok. 5 CZK, co daje stopę dywidendy w wysokości 0,7 proc. Wciąż jednak wskaźniki TCR i Tier 1 Komercni Banka wynosiły w III kw. 2020 r. odpowiednio 21,6 i 20,9 proc., są znacznie powyżej 16,2 proc, czyli minimalnego poziomu wymaganego przez Czeski Bank Centralny. Sugeruje to duży potencjał dywidendowy, dlatego też analitycy podnoszą prognozy na stopę wypłaty dywidendy do nadzwyczajnych 150 proc w 2022r.
Zgodnie z oczekiwaniami, restrukturyzacja w Komercni Banka pozostaje jednym z najważniejszych celów nowej strategii. Zarząd zakłada, że wzrost kosztów w 2021 r. wyniesie między 0-2 proc., natomiast analitycy są nieco bardziej optymistyczni i oczekują, że raportowane koszty w bieżącym roku spadną o 1 proc. r/r.
Zdaniem Haitonga perspektywa na 2021 rok wygląda solidnie, ale opiera się na niższym koszcie ryzyka. Analitycy oczekują, że zysk netto w 2021 r. wzrośnie o 14 proc. r/r do 9,1 mld CZK, co jest wynikiem o 2 proc. niższym od konsensusu. Spodziewają się, że przychody odsetkowe netto pozostaną pod presją, biorąc pod uwagę wysoką bazę porównawczą z 2020 r., podczas gdy przychodom poza odsetkowym powinno sprzyjać ożywienie gospodarcze. Wciąż jednak wzrost przychodów szacowany jest na zaledwie 1 proc. r/r, podczas gdy wydatki operacyjne powinny spaść o 1 proc. r/r (lub pozostać bez zmian po uwzględnieniu jednorazowych kosztów restrukturyzacji poniesionych w IV kw. 2020 r.). Dlatego też analitycy oczekują, że zysk operacyjny przed uwzględnieniem rezerw wzrośnie o 2 proc. r/r. Jednocześnie analitycy uwzględnili już nieco lepszą jakość aktywów oraz niższy koszt ryzyka na poziomie 60 pb., przy założeniach zarządu banku na poziomie 70 pb.