– Pozytywnie odbieramy propozycję frankowych ugód, zgłoszoną przez przewodniczącego KNF. To ważne, że regulatorzy i nadzorcy widzą potrzebę rozwiązania tego problemu – mówi Michał Gajewski, prezes Santander Banku Polska.
Będzie ankieta i pilotaż
Na początku grudnia przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski wezwał banki do zawierania ugód z frankowiczami. Ugody mają klientom usunąć ryzyko kursowe, a bankom prawne. Chodzi o takie potraktowanie hipotek frankowych, jakby od początku były w złotych.
– Propozycja przewodniczącego idzie w dobrym kierunku, ale w zakresie kluczowego problemu, czyli ryzyk prawnych, jest nadal bardzo wiele pytań, na które staramy się wspólnie znaleźć odpowiedzi. Jeśli banki przystąpią do programu porozumień, ważne jest, aby zminimalizowane było ryzyko kwestionowania ugód w przyszłości. Wyniki pracy grupy do spraw prawnych będą decydowały o tym, czy przyłączymy się do programu ugód. Aktywnie uczestniczymy w pracach, ale dziś jest jeszcze za wcześnie, aby powiedzieć jednoznacznie, czy weźmiemy udział w programie – mówi Gajewski. Dodaje, że istotne dla decyzji będzie także to, jak klienci odpowiedzą na przygotowywaną właśnie ankietę, badającą ich skłonność do ugód. – Jeśli zarząd podejmie decyzję o przystąpieniu do porozumień, będzie to wymagało zgody właścicieli na walnym zgromadzeniu. Akcjonariusze zostawiają to naszej rekomendacji – mówi prezes.
Nie ujawnia, kiedy zarząd może podjąć decyzję. Jaki wpływ może mieć na nią orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawach frankowych, które zostanie przedstawione 25 marca? – Nie wiemy, co ogłosi Sąd Najwyższy. To bardzo skomplikowane zagadnienie, nie wiemy, czy uda się tego dnia rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące prawnych zagadnień. Sąd Najwyższy wyznaczył sobie bardzo ambitny cel, aby w tak krótkim czasie znaleźć rozwiązanie. Data podana przez Sąd Najwyższy powoduje, że będziemy musieli przyspieszyć kilka decyzji wokół naszych prac. Jednak bez pełnej świadomości przyjętego scenariusza i wyników badań oraz pilotażu nie będzie możliwe podjęcie decyzji o ugodach – dodaje.