Dzisiaj KSF-M podał, że podjął uchwałę w sprawie rekomendacji skierowanej do ministra finansów dotyczącej utrzymania w wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0 proc. „Przedstawiciel Ministra Finansów zgodził się z rekomendacją i potwierdził brak potrzeby podejmowania działań legislacyjnych w tym zakresie" – podał KSF-M.

Bufor na tym poziomie jest od marca 2020 r., gdy w trybie pilnym zwołano posiedzenie KSF-M mające omówić wpływ pandemii na gospodarkę i sektor finansowy. Zdecydowano wtedy o wystosowaniu rekomendacji dotyczącej niezwłocznego uchylenia obowiązku stosowania przez banki bufora ryzyka systemowego, który wynosił wtedy 3 proc. Jego uchylenie (zmniejszenie do zera) skutkowało uwolnieniem około 33 mld zł kapitału banków (łączne kapitały sektora wynoszą około 220 mld zł). To dla banków pozytywna informacja, bo choć ich sytuacja kapitałowa jest nadal bardzo dobra mimo pandemii, to zmniejsza wymogi kapitałowe (szczególnie korzystają na tym te banki, które ich nie spełniają). Może mieć to także potencjalnie pozytywny wpływ na zdolność niektórych banków do wypłaty dywidendy.

Z komunikatu wynika, że podczas posiedzenia członkowie KSF-M zapoznali się z bieżącą sytuacją w zakresie ryzyka prawnego portfela walutowych kredytów mieszkaniowych i prac nad propozycją pozasądowego rozwiązania kwestii tych kredytów. „Przedyskutowali również ewentualną potrzebę podjęcia dodatkowych działań z zakresu polityki makroostrożnościowej w tym zakresie" - napisano.

KSF-M podziela wnioski płynące z najnowszego raportu NBP o stabilności systemu finansowego. Komitet wskazał ponadto na ryzyko związane z obniżającą się rentownością banków.