Banki centralne stanęły przed sporym dylematem: utrzymywać ultraluźną politykę pieniężną, wspierającą odbicie gospodarcze po pandemii, czy rozpocząć jej zacieśnianie w obawie przed wymknięciem się inflacji spod kontroli. Niskie stopy procentowe ciążą na rentowności i wycenie polskich banków. Ale w niektórych krajach regionu idą w górę, na czym korzystają tamtejsze banki.
Różne polityki
– Postpandemiczne odbicie gospodarcze, odroczony popyt i zaburzone łańcuchy dostaw w połączeniu z rosnącymi cenami surowców oraz osłabieniem walut wskazują na to, że inflacja na rozwijających się rynkach europejskich będzie utrzymywać się powyżej celów banków centralnych – uważa Tomasz Noetzel, analityk serwisu Bloomberg Intelligence.
Zwraca uwagę, że kluczowe dla polityki pieniężnej w regionie będzie to, czy podwyższona inflacja będzie przejściowa, czy zagości na dłużej. Banki centralne w Czechach (gdzie wskaźnik CPI jest 90 pb powyżej celu inflacyjnego), na Węgrzech (210 pb) i Rosji (200 pb) rozpoczęły zacieśnianie polityki w I półroczu, jednak w Polsce (inflacja 190 pb powyżej celu) NBP umniejsza ryzyko związane z inflacją. Najgorzej jest w Turcji, gdzie inflacja jest trudna do opanowania (1000 pb powyżej celu) ze względu na polityczną presję na utrzymanie stóp procentowych.
Wciąż gołębia retoryka NBP, wzmocniona niższym odczytem inflacji z czerwca, nie sprzyja polskim bankom. Podwyżka stóp oznaczałaby bowiem wyższy wynik odsetkowy i lepszą rentowność. – Ze średniej prognoz rynkowych na 2022 r. wynika, że łączny wynik odsetkowy sześciu największych banków w Polsce jest o około 20 proc., czyli 8 mld zł, niższy, niż był przed pandemią. Zakładając wolniejsze tempo zacieśniania polityki pieniężnej, banki będą musiały nadal liczyć na wzrost wyniku z opłat i prowizji i dalsze cięcia kosztów działania – dodaje Noetzel. Z kolei wyniki odsetkowe takich banków jak Raiffeisen, Erste czy KBC, które mają spore oddziały w krajach Europy Środkowej, skorzystają już w przyszłym roku (ich wyniki odsetkowe będą napędzane wyższą marżą i niezłą akcją kredytową) na podwyżkach stóp. Dodatkowym wsparciem wyników mogą być rosnące rentowności obligacji posiadanych przez banki.