Biuro Wywiadu Finansowego i Zwalczania Terroryzmu (Office of Terrorism and Financial Intelligence) połączy trzy dotychczas funkcjonujące komórki w departamencie. Będzie nim kierował urzędnik w randze podsekretarza (wiceministra). Do tej pory obowiązek zwalczania zaplecza finansowego terrorystów spoczywał na kilku różnych instytucjach, nie tylko w Departamencie Skarbu, ale także w innych rządowych organach, w tym FBI. Centralne Biuro Rachunkowości (GAO), dochodzeniowa instytucja Kongresu USA, skrytykowało istniejącą sytuację z powodu braku koordynacji działań.

Od czasu zamachów z 11 września 2001 r. amerykańskie władze zidentyfikowały 351 grup i osób indywidualnych, zajmujących się finansowym wspieraniem terrorystów. Przejęto około 200 milionów dolarów. W zakończonej ostatnio operacji Departament Skarbu zamroził aktywa założyciela jemeńskiego uniwersytetu Al-Iman, który udzielał intelektualnego i finansowego wsparcia Osamie bin Ladenowi.

Uderzenie w finansowe podstawy terroryzmu jest niezwykle trudnim zadaniem. Organizacje wspierające terroryzm ukrywają się pod przykrywką instytucji charytatywnych. Organa ścigania muszą nadzorować operacje na rynkach surowcowych, w tym złota i diamentów. Uważnie też obserwują handel bronią i transfer dużych sum pieniędzy.

Do kompetencji nowego biura będzie należało także nadzorowanie przestrzegania sankcji ekonomicznych nakładanych przez USA oraz zwalczanie międzynarodowych przestępstw finansowych (np. prania pieniędzy). Office of Terrorism and Financial Intelligence "zaopiekuje się" także pieniędzmi i innymi aktywami należącymi do reżimu Saddama Husajna. Wartość zamrożonego majątku ocenia się już na 2,5 mld USD.