Biznes i sport

Rusza wystawa Papcio Chmiela

Od 8 grudnia w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie będzie można oglądać wystawę Papcio Chmiela pt. „Papcio Chmiel i Jego Podopieczni”. „Parkiet” jest patronem medialnym wystawy.
Foto: materiały prasowe

Od 8 grudnia w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie będzie można oglądać wystawę Papcio Chmiela pt. „Papcio Chmiel i Jego Podopieczni". Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. oryginalne plansze popularnego komiksu „Tytus, Romek i A'Tomek" albumy historyczne oraz najnowsze komiksy. Wystawa potrwa do 28 lutego 2016 r. „Parkiet" jest patronem medialnym wystawy.

– „Papcio Chmiel i Jego Podopieczni" to inauguracja cyklu prezentacji komiksu polskiego i obcego „Galeria Komiksu" Muzeum Karykatury – projektu, który będziemy realizować również w następnych latach – mówi Elżbieta Laskowska, pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Karykatury. – Poprzez kolejne odkrywanie przed widzami ciekawej, a nadal niedocenianej w Polsce historii sztuki obrazkowej, chcemy zachęcić ich do samodzielnych poszukiwań. Jestem przekonana, że rozpoczęcie naszej drogi komiksowej z Tytusem de Zoo i jego przyjaciółmi to dobry początek – dodaje.

Henryk Jerzy Chmielewski mimo swojego wieku (w tym roku obchodził 92 urodziny) nie przestaje tworzyć. Kilka miesięcy temu wydał komiks pt. „Elemelementarz". Na wystawie będzie można zobaczyć wszystkie oryginalne prace z kolekcji Papcio Chmiela. Znajdą się na niej również plakaty, obrazy olejne i akryle, materiały o charakterze dokumentalnym, książki i fotografie, przykłady z kolekcji inspirowanych komiksami Papcia Chmiela.

Jednym z ciekawszych fragmentów prezentacji będą oryginalne plansze komiksu „Tytus, Romek i A'Tomek", jednego z najbardziej kojarzonych z twórczością Mistrza. Wystawa wypełni obie sale ekspozycyjne muzeum. Towarzyszyć jej będzie katalog, formatem nawiązujący do klasycznych wydań ksiąg przygód Tytusa, Romka i A'Tomka. Obok licznych prac, informacji biograficznych i bibliograficznych, znajdą się w nim również teksty krytyczne poświęcone twórczości artysty, których autorami są: Krzysztof Masiewicz, Adam Rusek, Wojciech Łowicki i Sebastian Frąckiewicz.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.