REKLAMA
REKLAMA

Technologie

Stopa dywidendy w Planet Soft sięgnie 2,4-4 proc.

Rada nadzorcza Planet Soft pozytywnie zaopiniowała rekomendację zarządu o wypłaci 100-150 tys. zł dywidendy za 2012 r.

Hubert Wochyński, prezes Planet Soft

Foto: spółka

Wrocławski Planet Soft, który w III kwartale 2012 r. zadebiutował na alternatywnym parkiecie, chce podzielić się zeszłorocznym zyskiem z właścicielami. Głównym akcjonariuszem spółki, która zaczynała od świadczenia usług outsourcingu IT, jest prezes Hubert Wodzyński, który pośrednio (przez wehikuł inwestycyjny) kontroluje prawie 90 proc. głosów. Kapitał zakładowy firmy dzieli się na 3 mln akcji. Kapitalizacja wynosi niespełna 4 mln zł.

Planet Soft miał w 2012 r., na poziomie jednostkowym, 4,73 mln zł przychodów. Zarobił netto 0,78 mln zł. W obu pozycjach wyniki okazały się lepsze od prognozowanych. Plan zakładał, że sprzedaż wyniesie 3,6 mln zł a zarobek 0,77 mln zł. Ostateczne dane było odpowiednio o: 31,5 proc. i 1,9 proc. wyższe od zakładanych. Zarząd informatycznej spółki wyjaśniał to „znacząco większą sprzedażą usług outsourcingu IT". W 2011 r. podmiot miał 3,5 mln zł przychodów i 0,53 mln zł zysku netto.

Władze Planet Soft chcą przeznaczyć 0,1-0,15 mln zł z zeszłorocznego zysku na dywidendę. Wyniesie zatem 0,03-0,05 na akcję. W poniedziałek przed południem, po ponad 8-proc. zwyżce (wolumen wyniósł jednak tylko 20 sztuk), kosztowały po 1,25 zł. Stopa dywidendy sięgnie zatem 2,4-4 proc. Projekt zarządu został już pozytywnie zaopiniowany przez radę nadzorczą. To oznacza, bazując na strukturze akcjonariatu, że wypłata dywidendy jest właściwie przesądzona. Rada nadzorcza zastrzegła jednak, że rekomendacja została przyznana warunkowo. Może zostać uchylona, jeśli wspominana kwota zostanie przeznaczona na skup akcji.

Bieżący kurs Planet Soft jest o ok. 40 proc. niższy niż w ofercie prywatnej, która poprzedzała debiut firmy na NC. Firma nie emitowała nowych akcji. W ofercie prywatnej akcji pozbył się jedynie prezes firmy, który wcześniej kontrolował 99 proc. kapitału. Zainkasował 0,75 mln zł. Walory zmieniły właściciela po 2 zł.

Planet Soft, zgodnie z przyjętą strategią, chce uniezależnić się od zleceń na świadczenie usług outsourcingu IT. Przez kilka miesięcy dołączył do grupy aż pięć podmiotów z sektora nowych technologii, które pracują nad innowacyjnymi produktami i rozwiązaniami IT. Szczególnie ciekawie prezentuje się Rearden Technology, który pracuje nad specjalnym zegarkiem dla posiadaczy smartphonów.

Kilka dni temu Planet Soft podpisał list intencyjny z notowaną na NC spółką Mobile Factory. Dokument precyzuje zasady współpracy biznesowej obu podmiotów, które będą wspierały się operacyjnie i wzajemnie promowały. List nie zawiera żadnych informacji na temat ewentualnych związków kapitałowych.

W bieżącym roku, jak wynika z zamieszczonej w dokumencie informacyjnym prezentacji. Planet Soft chce mieć, na poziomie jednostkowym, 5,05 mln zł przychodów i 1,3 mln zł zysku netto.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA