Tydzień na rynkach: Fed i geopolityka napędzają korektę na giełdach

Ochłodzenie nastrojów na głównych rynkach akcji trwa już trzeci tydzień z rzędu. Perspektywa rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych przesuwa się coraz dalej, a napięcia geopolityczne wciąż budzą obawy.

Dolar jest nadal dominującą walutą na świecie

Chociaż udział dolara w alokowanych rezerwach walutowych spadł o 14 punktów procentowych od 2001 r., według Morgan Stanley utrzyma status dominującej waluty.

Izrael uderza w Iran. Duże spadki na azjatyckich giełdach

DAX, CAC 40 i FTSE 250 poszły wczoraj w górę po około 0,5 proc. Na naszym kontynencie przeważały zwyżki, ale to WIG20 znów pchał się na podium. Tym razem się nie udało, ale i tak zyskał 1,2 proc. oddalając się od 2400 punktów o ponad 60 pkt.

Fed i geopolityka ciążą rynkom wschodzącym

W Chinach mogą kusić atrakcyjne wyceny, ale zniechęcać problemy gospodarcze. Szybki wzrost PKB z kolei sprzyja m.in. giełdzie indyjskiej. Jak w gronie emerging markets prezentuje się Polska?

Brazylijski real rekordowo słaby wobec dolara

W obliczu niepewności gospodarczej i rosnącej presji globalnej real brazylijski spada do historycznie najniższych poziomów, a dolar wzrasta do niespotykanej dotąd wysokości w stosunku do krajowej waluty.

WIG20 próbuje oddalić się od 2400 pkt

W środę na GPW przyszło odreagowanie ostatnich spadków. Wszystkie główne indeksy kończyły dzień na zielono. Czadu dał WIG-banki drożejąc o 2,4 proc. WIG20 zyskał 1,7 proc. i udało mu się o 32 punkty oddalić od 2400 pkt. mWIG40 odzyskał 1 proc., a maluchy 0,3 proc.

Spokojnie, to tylko wojna. Indeksy wracają do zwyżek

Nerwowość z początku tygodnia w środę ustąpiła optymizmowi. Polska giełda mocno odreagowała, choć do odrobienia zniżek z kilku poprzednich dni jeszcze trochę brakuje. Lepiej prezentował się także złoty. W USA w końcu spadały rentowności obligacji skarbowych.

Rynki blisko przesilenia. Akcje polskich firm odrabiają straty

„Rachunek” w postaci korekty cen akcji na GPW wciąż wydaje się niewielki jak na dorobek trendu wzrostowego trwającego od października 2022 r. i globalne napięcia. W środę inwestorzy zyskali pewność siebie, choć na rynkach zagranicznych nie było aż tak wesoło.

WIG20 poddał 2400 pkt. Uwaga na Allegro

Po poniedziałkowych spadkach w USA sesja w Europie nie mogła wyglądać inaczej. Na zielono świeciły tylko giełdy Słowacji i Łotwy. WIG20 i węgierski BUX były w ogonie rynków naszego kontynentu. Wskaźnik największych firm spadł o 2,5 proc. I tym razem znalazł się poniżej psychologicznej bariery 2400 pkt.

Niemieckie ceny hurtowe zaczynają rosnąć?

W porównaniu do poprzedniego roku ceny hurtowe są nadal o 3 proc. niższe, ale w porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2 proc., na co wpływały ceny towarów takich jak kakao czy kawa.

Kredytowa hossa ominęła część banków. Lider jest tylko jeden

PKO BP okazał się absolutnym liderem w finansowaniu potrzeb mieszkaniowych Polaków, podwajając swoje udziały w nowej sprzedaży. Równomierniej rozłożył się popyt na pożyczki gotówkowe.

Sprzedaż detaliczna wpłynęła na rentowność amerykańskich obligacji

Rentowność obligacji 10-letnich wzrosła do 4,6 proc. po danych o sprzedaży detalicznej w marcu. Wzrosła ona o 0,7 proc. m/m wobec oczekiwanych 0,4 proc., a w grupie kontrolnej jeszcze bardziej: +1,1 proc. wobec +0,4 proc.

Korekta wzrostów się wydłuża

Nadzieja umiera ostatnia. To było widać po notowaniach w Europie, gdzie połowa giełd - mimo dużych spadków przed weekendem (Ameryka) i w poniedziałek (Azja) - próbowała iść w górę. Śladem Frankfurtu (DAX plus 0,4 proc.) i Paryża (CAC 40 plus 0,4 proc.) poszła i Warszawa (WIG20 plus 0,3 proc.). Co więcej w górę podążały też małe i średnie firmy. Ale obroty na naszym parkiecie kolejny dzień spadały. Tym razem o 163 mln do 1,106 mld zł. Bykom jakoś brakuje przekonania i sił.

Budowniczowie mieszkań mają ambitne cele na cały rok. Giełdowi liderzy liczą na trójkę z przodu

Niezależnie od losów „Kredytu na start” nastroje deweloperów mierzone celami na cały 2024 r. są raczej optymistyczne. I kwartał przyniósł mocne wahania wyników.

2500 punktów nie do pokonania?

Warszawska giełda tydzień zamknęła na minusie, tak w skali pięciu dniu, jak i w piątek. Tego dnia wszystkie główne indeksy spadły.

Tydzień na rynkach: Giełdy reagują na zaskoczenie inflacją

Marcowa inflacja w USA okazała się nieco wyższa, niż się spodziewano. Taki odczyt podważył wiarę w czerwcową obniżkę stóp procentowych przez Fed. Miał też wyraźne konsekwencje na rynkach finansowych.

Na Wall Street zaczęło bujać

Po pięciu miesiącach niezmąconych większą korektą wzrostów, na Wall Street powróciła zmienność. Turbulencje, których doświadczyli także inwestorzy w Europie Zachodniej, były wynikiem rosnącej niepewności co do skali obniżek stóp procentowych przez najważniejsze banki centralne.

Barometr "Parkietu". Co się wydarzy na giełdach w nadchodzącym tygodniu?

Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.