S&P500 mimo turbulencji trzyma się dzielnie, stres zniknął z rynków finansowych

Klimatu na Wall Street znacząco nie zepsuły nawet dwa wyższe niż oczekiwano odczyty inflacji, które skłoniły traderów z rynku obligacji do zrewidowania przewidywanego terminu pierwszego cięcia stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną.

Publikacja: 17.02.2024 12:20

S&P500 mimo turbulencji trzyma się dzielnie, stres zniknął z rynków finansowych

Foto: Bloomberg

Standard&Poor’s500, kluczowy wskaźnik amerykańskiego rynku akcji, pozostaje niemal niewzruszony i utrzymuje się blisko ostatnich rekordów. Mimo turbulencji we wtorek i piątek, w minionym tygodniu jego wartość spadła zaledwie 0,4 proc.

Zawdzięcza to utrzymującej się popularności sztucznej inteligencji oraz dobrej kondycji gospodarki, podkreśla agencja Bloomberga.

Wskaźnik globalnego finansowego stresu firmowany przez Bank of America Corp., mierzący ryzyko rynkowe, popyt na zabezpieczenie pozycji i przepływy inwestorów jest na najniższym poziomie od kwietnia 2021 roku.

Jednocześnie traderzy z rynku akcji wykazują wyjątkowy apetyt na bycze opcje, zaś w Azji dolarowe obligacje o wysokiej rentowności mają za sobą rekordowe 17 tygodni zwyżek. Dzielnie trzyma się też bitcoin po raz pierwszy od 2021 roku notowany powyżej 50 tys. dolarów.

- Wzrost, jak się wydaje, jest w porządku, a zyski firm odporne, więc łagodne lądowanie gospodarki wciąż jest na stole - twierdzi Que Nguyen, główny strateg rynku akcji w Research Affiliates.

Zauważa on, że wprawdzie inflacja jest wyższa niż by się chciało, ale przedstawiciele Fedu sprawiają wrażenie, że są optymistami i wskazują, że kolejnym ruchem będzie ciecie stóp, tyle, że nieco później.

W sumie apetyt na ryzyko jest duży, a warunki finansowe złagodniały do poziomów nie widzianych od czasów zanim Fed rozpoczął agresywną krucjatę przeciwko inflacji.

Jedocześnie apetyt na akcje wzmagają dobre wyniki firm. Mijający sezon publikacji wyników za ostatni kwartał minionego roku przyniósł 7-proc. wzrost zysków spółek z indeksu Standard&Poor’s500

- Największa zmiana polega na tym, że wcześniej spodziewano się znacznego cięcia stóp zaś obecnie tylko cięcia stóp - przekonuje Art Hogan, główny strateg w firmie B. RileyWealth.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?