W obliczu rosnącego zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników, coraz częściej mówi się o wydłużeniu czasu pracy. W ostatnich latach odsetek ten nieznacznie spadł w przypadku pracowników zależnych zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy: ze średnio 40,6 godzin normalnie przepracowanych tygodniowo w 2010 r. do 40,0 godzin w 2022 r. Jak podaje również Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), nastąpił wzrost liczby godzin przepracowanych przez niesamodzielnych pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy: w zeszłym roku przepracowali oni średnio 21,2 godziny tygodniowo, więcej niż w 2010 r. W tym czasie przeciętny czas pracy wynosił 18,4 godziny tygodniowo. Ze względu na tę przeciwstawną tendencję średni tygodniowy czas pracy wszystkich pracowników zależnych zmienił się niewiele w tym samym okresie: spadł z 34,7 godziny w 2010 r. do 34,3 godziny w 2022 r. Jedynie w Danii i Holandii ludzie pracują jeszcze mniej, co wynika z wysokiego odsetka osób pracujących w niepełnym wymiarze czasu pracy w obu krajach. Od 1991 r. tygodniowy czas pracy w Niemczech spadł o 4,1 godziny, z 38,4 godzin.
Nieznaczne zmniejszenie wymiaru czasu pracy osób zatrudnionych na pełny etat widać w równym stopniu wśród mężczyzn, jak i kobiet: przepracowany czas spadł w porównaniu z 2010 r. o 1,5 proc. do 40,4 godziny tygodniowo dla mężczyzn w 2022 r. i 39,2 godziny dla kobiet. Od 2010 roku wzrosła także liczba godzin przepracowanych w niepełnym wymiarze czasu pracy, niezależnie od płci pracownika. Jednak w przypadku kobiet wzrost o 16 proc. do 21,7 godzin był nieco większy niż w przypadku mężczyzn (+14 proc. do 19,5 godzin).
Wzrostowi przeciętnego czasu pracy osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy towarzyszy od 2010 roku nieznaczny wzrost udziału osób pracujących w niepełnym wymiarze czasu pracy wśród ogółu pracujących. W 2022 r. 30 proc. pracowników w Niemczech pracowało w niepełnym wymiarze godzin. Jednym ze sposobów wykorzystania dodatkowego potencjału na rynku pracy jest motywowanie pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin do większej pracy. Jednocześnie zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy może umożliwić podjęcie zatrudnienia, na przykład dlatego, że w ten sposób można lepiej zagwarantować lub w ogóle zagwarantować godzenie pracy z życiem rodzinnym.