Amerykańska inflacja odcisnęła swoje piętno na gospodarce tego kraju i na światowych rynkach finansowych. Wzniósł również głowę między Złotymi Łukami. Od 1986 roku The Economist śledzi ceny Big Maca McDonald's na całym świecie jako przewodnik po wartości godziwej walut. Indeks pokazuje, że mediana ceny burgera na rodzimym rynku wzrosła w lipcu do 5,58 USD, co oznacza wzrost o ponad 4 proc. od stycznia i 8,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. To najlepszy wynik amerykańskiego McFlation odnotowany w indeksie od lipca 2012 roku.
Jednak w porównaniu z resztą świata Amerykanie wyszli z tego lekko. Od stycznia do lipca cena Big Maca wzrosła ponad dwukrotnie szybciej w strefie euro i Wielkiej Brytanii, a prawie czterokrotnie szybciej w Kanadzie. Big Mac kosztuje 4,19 GBP w Wielkiej Brytanii i 5,58 USD w Stanach Zjednoczonych. Implikowany kurs wymiany wynosi 0,75. Różnica między tym a rzeczywistym kursem wymiany, wynosząca 0,78 sugeruje, że funt brytyjski jest niedowartościowany o 3,4 proc..
Co to oznacza dla wartości godziwej walut? Zgodnie z teorią parytetu siły nabywczej fundamentalna wartość waluty odzwierciedla ilość towarów i usług, które można za nią kupić, w tym hamburgerów. Jeśli cena Big Maca wzrośnie, waluta może kupić ich mniej. W związku z tym jego wartość godziwa spadła. Ponieważ ceny hamburgerów rosną jeszcze szybciej w Europie, Japonii i Kanadzie niż w Ameryce, siła nabywcza ich walut spada szybciej niż dolara.