To był ponury rok dla chińskiej gospodarki w 2022 roku. Rygorystyczne środki ograniczające COVID-19 i restrykcje regulacyjne w sektorze nieruchomości i platformach cyfrowych znacznie spowolniły wzrost gospodarczy. Roczny realny wzrost PKB na poziomie 3 proc. był znacznie niższy od oficjalnego celu na poziomie 5,5 proc. Prezydent Chin Xi Jinping wskazał, że gospodarka jest najwyższym priorytetem w 2023 roku.
Ożywienie gospodarcze w Chinach zależy od ożywienia popytu konsumpcyjnego. Eksport i inwestycje były głównymi siłami napędowymi popytu w 2022 r., ale jest mało prawdopodobne, aby utrzymały się na tej samej trajektorii. Dynamika eksportu obniżyła się w listopadzie 2022 r. w wyniku spadku popytu zewnętrznego oraz osłabienia gospodarki światowej w wyniku wysokiej inflacji i zacieśnienia monetarnego. Wysiłki USA na rzecz produkcji „friend-shore” lub „near-shore” mogą jeszcze bardziej osłabić chińską produkcję eksportową.
Przewiduje się, że popyt zewnętrzny będzie nadal spadał w 2023 r., a wzrost inwestycji prywatnych został osłabiony przez załamanie w sektorze nieruchomości. Inwestycje w infrastrukturę publiczną wypełniły lukę, ale ciągłe inwestycje mogą jeszcze bardziej pogłębić nierównowagę gospodarczą, której rząd stara się zapobiec. Popyt konsumpcyjny jest kluczowy dla wzrostu gospodarczego w 2023 roku.
Zniesienie ograniczeń związanych z COVID-19 daje konsumentom więcej możliwości robienia zakupów i wydawania pieniędzy po raz pierwszy od prawie trzech lat. Według danych CEIC, chińskie depozyty bankowe gospodarstw domowych wzrosły od początku 2020 r. o 42 proc., osiągając łącznie 4,8 bln USD. Stłumiony popyt jest wysoki, a środki finansowe obfite, ale strach przed infekcją i obawy o bezpieczeństwo ekonomiczne uniemożliwiają gospodarstwom domowym wydawanie pieniędzy.