#WykresDnia: Apple i Amazon idą w dół

Wartość rynkowa Apple i Amazona spadła łącznie o prawie 2 biliony dolarów od czasu osiągnięcia rekordowych poziomów.

Publikacja: 11.01.2023 09:18

#WykresDnia: Apple i Amazon idą w dół

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

Bloomberg

Producent iPhone'a stracił 916 miliardów dolarów od szczytu w styczniu 2022 roku, podczas gdy gigant e-commerce spadł o 991 miliardów dolarów od szczytu w lipcu 2021 roku.

Akcje Apple spadły we wtorek o 3,7 proc., osiągając najniższy poziom od 52 tygodni, ponieważ kapitalizacja rynkowa spadła poniżej 2 bilionów dolarów po raz pierwszy od maja. To również pierwszy raz od grudnia 2021 r. i od roku do dnia, w którym Apple stało się pierwszą spółką publiczną wycenioną na 3 biliony dolarów. Oznacza to, że gigant technologiczny traci kapitalizację rynkową w wysokości 1 biliona USD w ciągu zaledwie 1 roku.

Podobnie jak wiele firm technologicznych, Apple został dotknięty problemami z łańcuchem dostaw. Jego produkcja w Chinach ucierpiała z powodu nowej fali infekcji Covid w jedynej dużej gospodarce walczącej z takim kryzysem. Nikkei poinformował w poniedziałek, że Apple powiadomił niektórych swoich producentów, aby produkowali mniej części swoich popularnych produktów, takich jak AirPods, Apple Watch i Macbooki.

– Apple zaalarmowało nas o zmniejszeniu zamówień na prawie wszystkie linie produktów od kwartału kończącego się w grudniu, częściowo dlatego, że popyt nie jest tak silny – cytuje Nikkei Asia kierownika dostawcy Apple.

– Łańcuch dostaw w Chinach wciąż próbuje poradzić sobie z ostatnimi nagłymi zwrotami w polityce, które spowodowały niedobór pracowników z powodu gwałtownych wzrostów COVID.

Takie doniesienia wzbudziły również zaniepokojenie popytem na produkty Apple. Pomimo tego, że Apple jest jedną z nielicznych dużych firm technologicznych, które uniknęły spadku zysków, nadal borykało się z problemami, ponieważ pytania krążyły wokół popularności jego nowych produktów i napotykało trudności z dostawami iPhone'a 14 w okresie świątecznym z powodu ograniczeń Covid-19 w głównych fabrykach w Chinach.

Tytan technologii osobistej również zwolnił tempo zatrudniania wraz z innymi osobami w sektorze, ponieważ narastały obawy o potencjalną recesję, która może osłabić popyt, ponieważ konsumenci odkładają duże zakupy, aby zaoszczędzić pieniądze.

Apple nie jest jedyną firmą, która odnotowała ogromny spadek kapitalizacji rynkowej. W ciągu ostatniego roku ceny akcji Amazon i Meta spadły odpowiednio o 50 procent i 63 procent. Dla porównania Apple zanurkował o około 31 procent.

Apple i Amazon były największymi przegranymi kapitalizacji rynkowej w 2022 r. Apple stracił 846,34 mld USD wartości, a Amazon 834,06 mld USD. Wartość utracona przez każdą z dwóch firm przyćmiewa całkowitą wielkość innych akcji spółek z branży technologii gospodarstwa domowego. Bespoke Investment Group nazwała liczby „oszałamiającymi” w tweecie.

Akcje Amazona poszły w dół gdy zyski firmy spadły, a prognozy na czwarty kwartał były przygnębiające. Jego wyniki były zgodne z szerzej pojętym sektorem technologicznym, który ucierpiał na skutek rosnących stóp procentowych, spowolnienia reklamy internetowej i innych czynników.

Ale w danych można zgubić się, jak duże są te dwie firmy na giełdzie. W porównaniu z Meta, z kapitalizacją rynkową na koniec roku wynoszącą 315,56 mld USD, Amazon był ponad dwukrotnie większy i był wart 856,94 mld USD. 30 grudnia Apple był wielokrotnie większy z wartością 2,067 bilionów dolarów. To, co każda z dwóch spółek straciła tylko w ciągu jednego roku, jest ponad dwukrotnie większe niż całkowita kapitalizacja rynkowa Meta. A sama ta strata w wysokości 830 miliardów dolarów jest równowartością dziesięciokrotnej kapitalizacji rynkowej PayPal, ośmiokrotnej Intela, osiemnastokrotnej Snowflakes i 49-krotnej Rivian (amerykański producent elektrycznych pickupów, SUV-ów i samochodów dostawczych).

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty