#WykresDnia: Dane o inflacji wieszczą duże podwyżki stóp

Indeks strachu VIX wzrósł właśnie do 27, daleko od wartości, które wyznaczały punkty zwrotne.

Publikacja: 14.09.2022 09:33

#WykresDnia: Dane o inflacji wieszczą duże podwyżki stóp

Foto: David Paul Morris/Bloomberg

Bloomberg

Amerykańskie indeksy giełdowe gwałtownie spadły we wtorek, przerywając czterodniową zwycięską passę, po tym, jak dane pokazały, że miesięczne ceny konsumenckie w USA nieoczekiwanie wzrosły w sierpniu, podsycając szanse Rezerwy Federalnej na trzecią z rzędu podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych w przyszłym tygodniu.

Wszystkie z 11 sektorów S&P odnotowały spadek na początku handlu, na czele z 3,3 proc. spadkiem w sektorze usług komunikacyjnych. Indeks małych spółek Russell 2000 spadł o 2,5 proc..

Indeks akcji wzrostowych S&P 500, który obejmuje technologie zależne od stóp procentowych i akcje wzrostowe, spadł o 3 proc. w miarę wzrostu rentowności obligacji skarbowych, podczas gdy jego wartościowy odpowiednik stracił 1,6 proc.

Akcje technologicznych gigantów Apple i Microsoft spadły o ponad 2,3 proc., a Tesla, Alphabet, Amazon i Meta między 2,7 proc. a 5,6 proc., wpływając najbardziej na S&P 500 i Nasdaq.

Raport Departamentu Pracy o indeksie cen towarów i usług konsumenckich (CPI) pokazał, że miesięczny CPI wzrósł w sierpniu o 0,1 proc. w stosunku do lipca, wbrew oczekiwaniom spadku o 0,1 proc.. Według sondażu agencji Reuters rok do roku wzrósł o 8,3 proc., podczas gdy ekonomiści spodziewali się wzrostu o 8,1 proc.

Wyłączając niestabilne składniki żywności i energii, bazowy CPI wzrósł do 6,3 proc. z 5,9 proc. w lipcu, wywierając dalszą presję na Fed, aby kontynuował podwyżki stóp procentowych.

– Jest niemal pewne, że w przyszłym tygodniu Fed agresywnie podniesie stopy procentowe, prawdopodobnie o 75 punktów bazowych, jednocześnie zdecydowanie odsuwając się od rozmów o krótkoterminowej przerwie w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej – powiedział Sal Guatieri, starszy ekonomista w BMO Capital Markets w Toronto.

Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w ubiegłym miesiącu o 0,1 proc. po tym, jak w lipcu pozostał bez zmian. Chociaż konsumenci odczuli pewną ulgę po 10,6-proc. spadku cen benzyny, musieli sięgać głębiej do p;ortfeli, aby zapłacić za żywność, czynsz, opiekę zdrowotną, energię elektryczną i gaz ziemny.

– Długoterminowa perspektywa jest tutaj dość jasna: polityka pieniężna jest bardzo tępym instrumentem i każdy, kto myślał, że inflacja zacznie się obracać tylko dlatego, że Fed podniósł się kilka razy, jest ignorantem w kwestii, jak działa ekonomia – powiedział Doug Fincher, menedżer portfela w Ionic Capital Management.

Ceny konsumenckie w USA nieoczekiwanie wzrosły w sierpniu, a bazowa inflacja przyspieszyła w związku z rosnącymi kosztami czynszów i opieki zdrowotnej, co dało Rezerwie Federalnej amunicję do trzeciej podwyżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych w następną środę.

Zaskakująco mocne odczyty inflacji podane przez Departament Pracy we wtorek nastąpiły pomimo poluzowania globalnych łańcuchów dostaw, które przyczyniło się do wzrostu cen na początku roku. Przy odpornym rynku pracy, który wspiera silny wzrost płac, inflacja prawdopodobnie nie osiągnęła szczytu, przez jakiś czas utrzymując Fed na agresywnej ścieżce polityki pieniężnej.

Decydenci polityczni podkreślali w zeszłym tygodniu swoją determinację w podnoszeniu stóp, dopóki nie nastąpi trwały spadek inflacji, która utrzymuje się na najwyższym od 40 lat poziomie i powyżej celu Fed na poziomie 2 proc. Rynki pieniężne widzą teraz 81 proc. szans na wzrost stóp o 75 punktów bazowych i 19-proc. szansę na ogromną podwyżkę o 100 punktów bazowych przez Fed na posiedzeniu w dniach 20-21 września, podczas gdy spodziewają się, że stopy osiągną szczyt około 4,28 proc. w marcu 2023.

Dolar, który w tym roku gwałtownie wzrósł, po części dzięki oczekiwaniom na agresywne podwyżki stóp przez Fed, odrobił poranne straty i wspiął się o 1 proc.

Różnica między rentownościami obligacji dwu- i dziesięcioletnich, często postrzegana jako wskaźnik nadchodzącej recesji, uległa dalszemu odwróceniu. Akcje banków wrażliwych na stopy procentowe spadły o 2 proc.

Trzy główne indeksy odnotowały ostatnio wzrosty, ponieważ inwestorzy wykorzystali gwałtowny spadek cen akcji od połowy sierpnia, wywołany obawami o gwałtownie rosnącą inflację i wpływem zaostrzonej polityki pieniężnej, aby ją ograniczyć.

Indeks zmienności CBOE (.VIX), znany również jako wskaźnik strachu Wall Street, przekroczył poziom 27 punktów.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty