Wiosną niemiecka gospodarka rosła zaskakująco - choć tylko minimalnie. Dziury w budżecie państwa są coraz mniejsze. Według ekonomistów miesiące zimowe będą prawdopodobnie trudne. Sytuacja kasowa państwa niemieckiego znacznie się poprawiła w pierwszej połowie 2022 r., pomimo dodatkowych obciążeń w wyniku wojny ukraińskiej. W tym samym czasie na wiosnę niespodziewanie rosła gospodarka.
Według wstępnych wyliczeń Federalnego Urzędu Statystycznego w pierwszej połowie roku Skarb Państwa wydał o 13,0 mld euro więcej niż otrzymał. W odniesieniu do całkowitej produkcji gospodarczej deficyty federalne, stanowe, lokalne i zabezpieczenia społecznego wyniosły 0,7 proc. W pierwszej połowie 2021 r. deficyt wyniósł 4,3 proc.
Produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł nieznacznie o 0,1 proc. w drugim kwartale w porównaniu z poprzednim kwartałem i 1,7 proc. w skali roku, po uwzględnieniu efektów cenowych i kalendarzowych, podał federalny urząd statystyczny. Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się stagnacji gospodarczej kwartał do kwartału. W pierwszych szacunkach władze Wiesbaden zakładały, że produkcja gospodarcza ulegnie stagnacji. – Pomimo trudnych warunków gospodarczych na świecie niemiecka gospodarka utrzymała się w pierwszych dwóch kwartałach 2022 roku – powiedział Georg Thiel, prezes Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis). W pierwszym kwartale 2022 r. niemiecka gospodarka wzrosła o 0,8 proc.