#WykresDnia: Niemcy jednak urosły

Niemiecka gospodarka rosła w drugim kwartale, przewyższając oczekiwania analityków, wspierana przez wydatki prywatne i rządowe pomimo kryzysu energetycznego.

Publikacja: 25.08.2022 09:41

#WykresDnia: Niemcy jednak urosły

Foto: Adobe Stock

Foto: Bloomberg

Wiosną niemiecka gospodarka rosła zaskakująco - choć tylko minimalnie. Dziury w budżecie państwa są coraz mniejsze. Według ekonomistów miesiące zimowe będą prawdopodobnie trudne. Sytuacja kasowa państwa niemieckiego znacznie się poprawiła w pierwszej połowie 2022 r., pomimo dodatkowych obciążeń w wyniku wojny ukraińskiej. W tym samym czasie na wiosnę niespodziewanie rosła gospodarka.

Według wstępnych wyliczeń Federalnego Urzędu Statystycznego w pierwszej połowie roku Skarb Państwa wydał o 13,0 mld euro więcej niż otrzymał. W odniesieniu do całkowitej produkcji gospodarczej deficyty federalne, stanowe, lokalne i zabezpieczenia społecznego wyniosły 0,7 proc. W pierwszej połowie 2021 r. deficyt wyniósł 4,3 proc.

Produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł nieznacznie o 0,1 proc. w drugim kwartale w porównaniu z poprzednim kwartałem i 1,7 proc. w skali roku, po uwzględnieniu efektów cenowych i kalendarzowych, podał federalny urząd statystyczny. Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się stagnacji gospodarczej kwartał do kwartału. W pierwszych szacunkach władze Wiesbaden zakładały, że produkcja gospodarcza ulegnie stagnacji. – Pomimo trudnych warunków gospodarczych na świecie niemiecka gospodarka utrzymała się w pierwszych dwóch kwartałach 2022 roku – powiedział Georg Thiel, prezes Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis). W pierwszym kwartale 2022 r. niemiecka gospodarka wzrosła o 0,8 proc.

Jak pisze Destatis, gospodarkę wspierały głównie wydatki gospodarstw domowych i rządu. Pomimo dużych podwyżek cen i kryzysu energetycznego konsumenci skorzystali z możliwości podróżowania i częstszego wychodzenia z domu, na przykład w drugim kwartale 2022 r. po zniesieniu prawie wszystkich ograniczeń Covid-19. Spożycie konsumpcyjne gospodarstw domowych wzrosły łącznie o 0,8 proc. w porównaniu z I kwartałem (wyrównane cenowo, sezonowo i kalendarzowo). Rząd zwiększył wydatki na konsumpcję o 2,3 proc. Podczas gdy nakłady brutto na środki trwałe w maszynach i urządzeniach również wzrosły w porównaniu z poprzednim kwartałem (+1,1 proc.) po uwzględnieniu zmian cenowych, sezonowych i kalendarzowych, nakłady brutto na środki trwałe w budownictwie wykazały wyraźny spadek (-3,4 proc.) po wyjątkowo łagodnej zimie.

Wzrosła wymiana handlowa z zagranicą. Przedsiębiorstwa odnotowały w sumie stabilny eksport, choć wolumen towarów eksportowanych do Rosji w II kwartale 2022 r. znacznie się zmniejszył w porównaniu z początkiem roku z powodu wojny w Ukrainie. Pomimo przerw w łańcuchach dostaw na całym świecie, eksport towarów i usług wzrósł o 0,3 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2022 r., po uwzględnieniu korekt cenowych, sezonowych i kalendarzowych. W porównaniu z kwartałem nastąpił jednak większy wzrost importu (+1,6 proc.).

Zdaniem ekonomistów, niemiecka gospodarka stoi przed trudnymi miesiącami z powodu kryzysu gazowego. Według Instytutu Ifo konsumpcja prywatna jako siła napędowa gospodarki zawiedzie w miarę upływu roku z powodu rosnących cen konsumpcyjnych.

Deutsche Bundesbank uważa teraz, że spadek produkcji gospodarczej w zimowym półroczu jest „znacznie bardziej prawdopodobny”. „Wysoki poziom niepewności co do dostaw gazu w nadchodzącą zimę i gwałtowne podwyżki cen prawdopodobnie znacznie odbiją się na prywatnych gospodarstwach domowych i firmach” – czytamy w ostatnim miesięcznym raporcie banku centralnego.

Bundesbank zakłada, że inflacja w Niemczech może sięgnąć jesienią „rzędu wielkości dziesięciu procent”. Skoki cen energii w wyniku wojny w Ukrainie i rosnące ceny żywności od miesięcy napędzają inflację.

W czasie kryzysu koronowego państwo wspierało gospodarkę miliardami. W pierwszym roku pandemicznym 2020 Niemcy odnotowały zatem deficyt budżetowy po raz pierwszy od 2011 roku. Również w minionym roku Skarb Państwa wydał więcej niż pozyskał. Ostatnia pomoc gospodarcza związana z koronawirusem wygasła z końcem czerwca 2022 r.

Z powodu kryzysu koronowego państwa UE po raz pierwszy zawiesiły zasady Paktu Stabilności i Wzrostu, zgodnie z którymi deficyt budżetowy nie może przekroczyć 3 proc., a całkowite zadłużenie nie może przekraczać 60 proc. produktu krajowego brutto. Pakt powinien ponownie wejść w życie w 2023 roku. Komisja Europejska zamierza przedstawić jesienią propozycje reform.

Wojna ukraińska zaostrzyła problemy, które już trapiły niemiecką gospodarkę. Skoki cen energii i utrzymujące się wąskie gardła w dostawach obciążają branże. Jednocześnie najwyższa od dziesięcioleci inflacja wydziera dziury w portfelach konsumentów. Rząd federalny stara się złagodzić ekonomiczne konsekwencje wojny dla konsumentów i gospodarki. Kanclerz Olaf Scholz ogłosił niedawno trzeci pakiet pomocy.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?