Dziś drugi odcinek naszego cyklu „Gospodarcze Forum Harvardczyków" w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet". Temat dyskusji: „Kapitalizm w polskim wydaniu". Uczestnicy to znane postaci ze świata biznesu: Daniel Boniecki, Lejb Fogelman, Andrzej Klesyk, Dariusz Mioduski i Krzysztof Walenczak. Łączy ich pragmatyzm, przywiązanie do Polski, sukces zawodowy oraz szkoła wyższa – wszyscy są absolwentami amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda.
Sukces po polsku
Polska gospodarka rozwija się nieprzerwanie od ponad 20 lat, gdy nastała nowa wolnorynkowa rzeczywistość. Jednym z najważniejszych osiągnięć, które zrodziło się z polskich przemian, jest przedsiębiorczość. Tysiącom małych i dużych biznesów Polska zawdzięcza wzrost gospodarczy i szereg innych zmian, które zapewniły nam skok cywilizacyjny. Ale kapitalizm w polskim wydaniu to specyficzne zjawisko, którego próżno szukać gdzie indziej. Nasi rozmówcy wskazują, że przedsiębiorcy zawsze czuli się jak obywatele drugiej kategorii, traktowani przez wszelką władzę z podejrzliwością, nie mogąc w pełni cieszyć się z osiąganych sukcesów. Główna przyczyna – brak etosu przedsiębiorczości.
Lejb Fogelman senior partner w firmie Greenberg Traurig:
W Polsce nie wypracowaliśmy jeszcze kultury kompromisu i?pojmowania sukcesu jako wartości samej w?sobie
Jak wskazuje Lejb Fogelman, senior partner w firmie prawniczej Greenberg Traurig, specyfiką polskiego kapitalizmu jest brak dojrzałej klasy średniej, podobnej do tej, jaka wykształciła się w Zachodniej Europie i Stanach Zjednoczonych – W Polsce nie wypracowaliśmy jeszcze kultury kompromisu i pojmowania sukcesu jako wartości samej w sobie, która jest podstawą dojrzałego kapitalizmu. Na Zachodzie taką kulturę tworzyła klasa średnia, której Polska w wyniku historycznej zawieruchy została pozbawiona, co zupełnie zmieniło całe polskie społeczeństwo. Przedwojenna klasa średnia, w znaczącej mierze żydowsko-niemiecka, została zastąpiona nowymi ludźmi ze społeczeństwa agrarnego, które nie opanowało jeszcze kultury sukcesu i kompromisu. W polskim społeczeństwie dalej dominuje postawa nieufności wobec sukcesu, w dużej mierze wynikająca z warunków, w jakim przyszło mu żyć – mówi Lejb Fogelman.