Nastroje na warszawskim parkiecie nie są obecnie najlepsze. – Obserwując relatywnie słabe zachowanie polskiego parkietu w pierwszych miesiącach roku, można wysnuć wniosek, iż oprócz pozostającej w uśpieniu krajowej gospodarki do akcji spółek notowanych na GPW może zniechęcać również niepewność związana z przyszłością OFE – mówi Jakub Szczepaniec, analityk rynku finansowego BM BPH.
Wielton, GTC...
Jest dość ponuro. Ale w myśl zasady „po każdym deszczu wychodzi słońce" warto się zastanowić – czy to nie jest dobry czas na giełdowe zakupy? W sytuacji niepewności, jaka panuje obecnie, najlepiej postawić na spółki o mocnych fundamentach. Dlatego eksperci wytypowali listę spółek o mocnych fundamentach i które obecnie są – w ich ocenie – stosunkowo tanie.
Jedną z takich spółek jest Wielton, która jest jedną z nielicznych spółek o przyzwoitej kapitalizacji (w tym przypadku powyżej 200 mln zł), w której strukturze akcjonariatu nie ujawniło się żadne OFE. – Spółka sprzedająca przyczepy od 2010 r. systematycznie poprawia wyniki sprzedaży, osiągając na tym poziomie dwucyfrowe dynamiki. Nawet rok 2012, trudny dla polskiej branży budowlanej, przyniósł poprawę przychodów o ponad 20 proc. Prawdziwym testem odporności spółki na kryzys będą wyniki za I kwartał 2013 r. Jeśli te, pomimo fatalnej sytuacji w branży budowlano-montażowej w tym okresie, nie pokażą wyraźnie ujemnej dynamiki, warto będzie przyjrzeć się solidnej do tej pory spółce Wielton – mówi Jakub Szczepaniec. – Buforem, który będzie łagodził słabość koniunktury na rodzimym podwórku, może być ekspozycja na Rosję. Poza tym spółka może się pochwalić solidnym C/Z na poziomie 10,1 oraz możliwościami dywidendowymi. Ze względu na bliski związek z branżą budowlaną w nadchodzących raportach spółki należy zwrócić uwagę na przepływy z działalności operacyjnej – dodaje.
Z kolei Jerzy Nikorowski jako swój pierwszy typ wskazał GTC. – Wskaźnik C/WK tej spółki jest poniżej 1, tymczasem spółka uzyskuje regularne wpływy z wynajmu powierzchni nieruchomości komercyjnych oraz dobrze sobie radzi w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na gotówkę (przykładem jest ostatnia sprzedaż budynków Platinum Business Park). Biorąc pod uwagę, iż na wycenę akcji spółek z branży deweloperów komercyjnych kluczowy wpływ ma szacowana stopa kapitalizacji, spadające stopy procentowe korzystnie wpłyną na wartość majątku GTC. Jako czynnik ryzyka pozostaje duża ekspozycja na rynkach bałkańskich, która przyczyniła się do dużej części odpisów dokonanych przez GTC w ostatnich kwartałach – mówi analityk BM BNP Paribas.
Cyfrowy Polsat, Zetkama, Macrologic...
Zdaniem eksperta BM BNP Paribas kolejną dużą spółką o atrakcyjnej wycenie może być Cyfrowy Polsat. – Porównując do konkurencji w polskiej branży medialnej, spółka jest zdecydowanie tańsza, zarówno przy uwzględnieniu wskaźnika ceny do zysku, jak i EV/EBITDA. Notowania spółki uwzględniają słabość rynku reklam w Polsce oraz coraz większe nasycenie rynku płatnej telewizji, natomiast ukierunkowanie usług do innej grupy odbiorców niż np. TVN lub Cyfra+, czyni Cyfrowy Polsat bardziej odpornym na spowolnienie koniunktury gospodarczej – mówi Jerzy Nikorowski.