Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatni tydzień przyniósł zadyszkę na warszawskim parkiecie. Indeks WIG nie poszedł za ciosem i zamiast podtrzymać pozytywny impuls związany z ustanowionym w poprzedni piątek nowym szczytem fali zwyżkowej, poddał się korekcie. Nawet odznaczający się wcześniej zadziwiającą siłą sWIG80 przerwał trwającą pięć tygodni serię zwyżkową.
Trudno jednocześnie dojść już teraz do wniosku, że ta krótkoterminowa słabość przerodzi się w coś więcej i stanowi zapowiedź załamania wielotygodniowej fali zwyżkowej. Jeśli chodzi o WIG, to nie zostały tu spełnione warunki, które pozwalałyby uznać korektę za odwrócenie trendu na spadkowy. Po pierwsze, indeks jest powyżej lokalnego dołka z 26 września (43 462 pkt w cenach zamknięcia), a jednocześnie powyżej dolnej granicy luki hossy z 14?września (43 172 pkt w cenach intraday). Po drugie, kolejnym wsparciem dla WIG jest linia trendu zwyżkowego, która łączy trzy lokalne dołki (z 5 czerwca, 23 lipca i 30?sierpnia – w cenach zamknięcia). Po trzecie wreszcie, na wykresie widać klasyczny, typowy dla trendu wzrostowego, układ średnich kroczących – szybka średnia z 50 sesji jest powyżej wolnej średniej z 200 sesji i obie rosną, a jednocześnie WIG jest powyżej obu tych linii. Innymi słowy, prawdopodobieństwo ustanowienia nowych szczytów wydaje się ciągle wyższe od prawdopodobieństwa pogrążenia się w trwałych spadkach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.