Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
2012 r. przyniósł wiele wydarzeń, które odcisnęły piętno na zachowaniu rynków finansowych. Wśród najważniejszych z nich można wymienić chociażby kryzys w eurolandzie, który nieraz budził skrajne emocje inwestorów. Sytuacja Grecji i spekulacje, czy uda jej się uniknąć niewypłacalności, co w praktyce oznaczałoby wyjście ze strefy euro, w II połowie roku zeszły na drugi plan. Coraz powszechniejsze były bowiem obawy, że kryzys zadłużenia obejmie kolejne peryferyjne kraje, zwłaszcza Włochy i Hiszpanię. Nie były to jednak jedyne kłopoty strefy euro, gdyż z upływem czasu Europa zaczęła pogrążać się w recesji. Poza spowolnieniem globalnej koniunktury negatywnie na gospodarkę europejską działało dodatkowo delewarowanie sektora państwowego w postaci wprowadzanych przez wiele krajów programów oszczędnościowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.