Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W tym roku już kilka spółek zdecydowało się na wstrzymanie ofert publicznych akcji. Wśród nich są m.in. lotnicza linia czarterowa Enter Air, odzieżowy Etos (właściciel marki Diverse), informatyczna Indata Software czy mediowo- -marketingowy Mediacap. Najczęściej firmy jako powód wskazywały niesprzyjającą koniunkturę giełdową, ale w każdym przypadku wpływ na decyzję miały również czynniki związane z samą spółką. Czy ostatnie zwiększone zainteresowanie ofertami akcji (InPost, GTC, AAT Holding, Adiuvo Investments, APS Energia, Wind Mobile) może oznaczać, że koniunktura się poprawiła i „niezdecydowane" spółki wrócą na rynek?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.