Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tab. Zestawienie rocznych stóp zwrotu z wybranych klas aktywów. Źródło: Qnews.pl. Dane za 2015 r. - do 23/09. Objaśnienia: SMS = zmiana kursów średnich i małych spółek, liczona jako średnia ze zmian indeksów mWIG40 i sWIG80 (zmiany te nie uwzględniają dywidend); Złoto = kontrakty terminowe na ten kruszec notowane na rynku CME; USA = S&P 500 w wersji Total Return (z uwzgl. dywidend); TBSP = indeks polskich obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu (Treasury BondSpot); Lokaty = średnie oprocentowanie lokat 6-12 mies. wg NBP (dla uproszczenia - z końca poprzedniego roku); średnie zyski za lata 2005-2015: liczone jako średnie roczne składane stopy zwrotu (CAGR), uwzględniające efekt kapitalizacji. Obliczenia mają charakter teoretyczny - rzeczywiste wyniki byłyby niższe o koszty zarządzania i prowizje maklerskie.
Lada moment końca dobiegną trzy kwartały 2015 roku. Czas, by spojrzeć na obecną sytuację przez pryzmat rocznych stóp zwrotu – takie zestawienia pozwalają lepiej zorientować się, w jakim punkcie jesteśmy. Sprawdziliśmy, jak od początku roku radzą sobie rozmaite klasy aktywów (akcje w podziale na: WIG, średnie i małe spółki, amerykański S&P 500; obligacje; złoto; lokaty).
To, co szybko rzuca się w oczy, to fakt, że w tym roku życie inwestora jest dość ciężkie. Niemal wszystkie zestawione przez nas aktywa albo przynoszą na razie niewielkie straty, albo dają bardzo skromny zarobek. Stopa zwrotu z portfela zdywersyfikowanego pomiędzy tymi wszystkimi aktywami oscyluje wokół zera.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.