Dywersyfikacja lepsza niż „skakanie z kwiatka na kwiatek”

Po tym jak w ubiegłym roku z funduszy średnich i małych firm uciekł miliard złotych, w tym roku jest to... najlepsza klasa aktywów w naszym zestawieniu stóp zwrotu. To kolejny przykład, że lepszym rozwiązaniem niż ciągła pogoń za zyskami jest utrzymywanie urozmaiconego portfela inwestycyjnego.

Aktualizacja: 06.02.2017 17:57 Publikacja: 27.09.2015 18:44

Tab. Zestawienie rocznych stóp zwrotu z wybranych klas aktywów. Źródło: Qnews.pl. Dane za 2015 r. -

Tab. Zestawienie rocznych stóp zwrotu z wybranych klas aktywów. Źródło: Qnews.pl. Dane za 2015 r. - do 23/09. Objaśnienia: SMS = zmiana kursów średnich i małych spółek, liczona jako średnia ze zmian indeksów mWIG40 i sWIG80 (zmiany te nie uwzględniają dywidend); Złoto = kontrakty terminowe na ten kruszec notowane na rynku CME; USA = S&P 500 w wersji Total Return (z uwzgl. dywidend); TBSP = indeks polskich obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu (Treasury BondSpot); Lokaty = średnie oprocentowanie lokat 6-12 mies. wg NBP (dla uproszczenia - z końca poprzedniego roku); średnie zyski za lata 2005-2015: liczone jako średnie roczne składane stopy zwrotu (CAGR), uwzględniające efekt kapitalizacji. Obliczenia mają charakter teoretyczny - rzeczywiste wyniki byłyby niższe o koszty zarządzania i prowizje maklerskie.

Foto: GG Parkiet

Lada moment końca dobiegną trzy kwartały 2015 roku. Czas, by spojrzeć na obecną sytuację przez pryzmat rocznych stóp zwrotu – takie zestawienia pozwalają lepiej zorientować się, w jakim punkcie jesteśmy. Sprawdziliśmy, jak od początku roku radzą sobie rozmaite klasy aktywów (akcje w podziale na: WIG, średnie i małe spółki, amerykański S&P 500; obligacje; złoto; lokaty).

To, co szybko rzuca się w oczy, to fakt, że w tym roku życie inwestora jest dość ciężkie. Niemal wszystkie zestawione przez nas aktywa albo przynoszą na razie niewielkie straty, albo dają bardzo skromny zarobek. Stopa zwrotu z portfela zdywersyfikowanego pomiędzy tymi wszystkimi aktywami oscyluje wokół zera.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Analizy rynkowe
Ameryka nie została obsypana porozumieniami handlowymi
Analizy rynkowe
Giełdy wchodzą z optymizmem w kolejne półrocze
Analizy rynkowe
W mijającym półroczu posiadacze krajowych akcji mogli dużo zarobić
Analizy rynkowe
Hossa w 2025 r. nie była im pisana. Giełdowi outsiderzy I półrocza
Analizy rynkowe
Rynki wschodzące mocniej przyciągają uwagę inwestorów
Analizy rynkowe
Duże spółki mają miejsce do kontynuacji zwyżek