Dywersyfikacja lepsza niż „skakanie z kwiatka na kwiatek”

Po tym jak w ubiegłym roku z funduszy średnich i małych firm uciekł miliard złotych, w tym roku jest to... najlepsza klasa aktywów w naszym zestawieniu stóp zwrotu. To kolejny przykład, że lepszym rozwiązaniem niż ciągła pogoń za zyskami jest utrzymywanie urozmaiconego portfela inwestycyjnego.

Aktualizacja: 06.02.2017 17:57 Publikacja: 27.09.2015 18:44

Tab. Zestawienie rocznych stóp zwrotu z wybranych klas aktywów. Źródło: Qnews.pl. Dane za 2015 r. -

Tab. Zestawienie rocznych stóp zwrotu z wybranych klas aktywów. Źródło: Qnews.pl. Dane za 2015 r. - do 23/09. Objaśnienia: SMS = zmiana kursów średnich i małych spółek, liczona jako średnia ze zmian indeksów mWIG40 i sWIG80 (zmiany te nie uwzględniają dywidend); Złoto = kontrakty terminowe na ten kruszec notowane na rynku CME; USA = S&P 500 w wersji Total Return (z uwzgl. dywidend); TBSP = indeks polskich obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu (Treasury BondSpot); Lokaty = średnie oprocentowanie lokat 6-12 mies. wg NBP (dla uproszczenia - z końca poprzedniego roku); średnie zyski za lata 2005-2015: liczone jako średnie roczne składane stopy zwrotu (CAGR), uwzględniające efekt kapitalizacji. Obliczenia mają charakter teoretyczny - rzeczywiste wyniki byłyby niższe o koszty zarządzania i prowizje maklerskie.

Foto: GG Parkiet

Lada moment końca dobiegną trzy kwartały 2015 roku. Czas, by spojrzeć na obecną sytuację przez pryzmat rocznych stóp zwrotu – takie zestawienia pozwalają lepiej zorientować się, w jakim punkcie jesteśmy. Sprawdziliśmy, jak od początku roku radzą sobie rozmaite klasy aktywów (akcje w podziale na: WIG, średnie i małe spółki, amerykański S&P 500; obligacje; złoto; lokaty).

To, co szybko rzuca się w oczy, to fakt, że w tym roku życie inwestora jest dość ciężkie. Niemal wszystkie zestawione przez nas aktywa albo przynoszą na razie niewielkie straty, albo dają bardzo skromny zarobek. Stopa zwrotu z portfela zdywersyfikowanego pomiędzy tymi wszystkimi aktywami oscyluje wokół zera.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?