Portfele fundamentalne na październik

Wrzesień nie był łaskawy dla krajowych inwestorów. Co przyniesie rozpoczęty, wyborczy miesiąc? Siedem biur maklerskich przygotowało kilkadziesiąt fundamentalnych propozycji.

Aktualizacja: 06.02.2017 18:52 Publikacja: 02.10.2015 14:00

Portfele fundamentalne na październik

Foto: Bloomberg

Wrzesień był jednym ze słabszych miesięcy w tegorocznej rywalizacji portfeli fundamentalnych „Parkietu", ale jednocześnie piątym z rzędu, w którym WIG zakończył notowania pod kreską. Kluczem do wypracowania dodatnich stóp zwrotu na wymagającym rynku okazała się selekcja spółek.

Hity września

Mimo niesprzyjającej koniunktury część ekspertów biur maklerskich wyszła we wrześniu zwycięsko nie tylko z rywalizacji z szerokim rynkiem, ale też zanotowała dodatnią stopę zwrotu.

Uśredniony wynik z inwestycji wszystkich uczestników naszej zabawy wypadł natomiast 1,5 proc. na minusie. Ale to wystarczyło, by pokonać specjalistów od analizy wykresów. Wartość stworzonego przez nich portfela technicznego (podsumowaliśmy go w czwartkowym „Parkiecie") stopniała bowiem we wrześniu o 3,6 proc. Z kolei WIG zakończył miesiąc 2,8 proc. pod kreską.

Dużo lepiej prezentują się dokonania ekspertów, jeśli popatrzymy na wyniki w dłuższym terminie. Od początku tegorocznej rywalizacji zyski notują bowiem portfele wszystkich z nich. Na prowadzeniu utrzymali się analitycy Noble Securities – ich portfel wypracował przez trzy kwartały aż 52,4-proc. stopę zwrotu. Drugi w klasyfikacji portfel DM BDM miał zysk na poziomie 49,3 proc. Tuż za nimi uplasowali się analitycy DM PKO BP – od początku roku ich portfel zwiększył wartość o 35,9 proc. Warto dodać, że wszystkie trzy portfele zakończyły wrzesień na plusie – jako jedyne z wszystkich siedmiu z poprzedniego typowania.

Łącznie od początku tegorocznej rywalizacji fundamentalne portfele „Parkietu" mogą się pochwalić dodatnią uśrednioną stopą zwrotu na poziomie 34,9 proc. To wręcz kosmiczny wynik, ponieważ szeroki rynek, mierząc indeksem WIG, stracił w tym czasie 3,1 proc.

Hity września

W minionym miesiącu tylko wybrane spółki na GPW przyniosły zyski posiadaczom ich akcji. Najbardziej opłacalną inwestycją spośród tych papierów, które przed miesiącem znalazły się w portfelach fundamentalnych, okazała się Bogdanka. Po potężnej sierpniowej przecenie, wywołanej wypowiedzeniem umowy przez Eneę, walory węglowej spółki przystąpiły do odrabiania strat. Impulsem do tego było zaskakujące wezwanie na jej akcje ogłoszone przez Eneę po cenie dużo wyższej od rynkowej. W rezultacie na walorach Bogdanki w ciągu miesiąca można było zarobić 21,5 proc. Nie sposób jednak nie wspomnieć o ponadprzeciętnym ryzyku towarzyszącym tej inwestycji, którego odbiciem są silne wahania kursu Bogdanki w ostatnich tygodniach.

Niewiele mniejsze zyski przyniosły akcje Groclinu. We wrześniu akcje producenta poszyć foteli samochodowych nieoczekiwanie wróciły do łask, co przełożyło się na ponad 20-proc. zwyżkę kursu. Inwestorzy najwyraźniej mocno liczą na efekty restrukturyzacji – niedawno spółka pozbyła się części aktywów, co ma poprawić jej sytuację finansową. Pozytywne nastawienie zmąciły jednak niepokojące doniesienia z Volkswagena, jednego z głównych odbiorców Groclinu.

Największą stratę spośród spółek, na które przed miesiącem postawili brokerzy, przyniosły natomiast papiery informatycznej Indaty. W skali całego miesiąca zanotowały aż 55-proc. stratę, a wzmożona aktywność sprzedających miała związek z informacją o odstąpieniu od emisji nowych akcji, do której miało dojść właśnie w minionym miesiącu. Jednocześnie zarząd Indaty odwołał prognozy wyników na 2015 r. w związku z opóźnieniem realizacji kilku projektów.

Z pozostałych firm straty sięgające kilkunastu procent przyniosły inwestycje w papiery m.in. Briju, Kredytu Inkaso i Mostostalu Warszawa.

Typy na październik

Pogłębiająca się korekta na GPW skłoniła ekspertów do sporych roszad w składach portfeli. Jako główne powody zmian podają oni rozczarowanie dotychczasowym zachowaniem kursu i brak perspektyw na zmianę tej sytuacji w najbliższej przyszłości. W kilku przypadkach brokerzy postanowili też zrealizować dotychczasowe zyski.

A jakie są powody dodawania nowych papierów do portfeli? Najczęściej eksperci wskazują oczekiwania dotyczące poprawy wyników w II półroczu lub w przyszłym roku. To właśnie dlatego do składów portfeli trafiają w październiku takie spółki jak Elektrobudowa, Forte, Gino Rossi, Intersport, Vistula czy Kania. Brokerzy liczą, że perspektywa lepszych rezultatów przełoży się na cenę akcji.

Zdaniem części uczestników naszej rywalizacji na rynku pojawiły się okazje – według nich w przypadku wielu spółek ostatnia przecena po prostu nie miała fundamentalnego uzasadnienia. Dlatego wśród nowych propozycji przewijają się spółki, które oprócz solidnych fundamentów mogą się pochwalić atrakcyjną wyceną. Argument ten przesądził o wyborze m.in. AB, Izo-Bloku, Sanoka czy PKO BP.

[email protected]

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

Każdy portfel zawiera nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 50 gr. Udziały poszczególnych spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu (tzw. stop loss) dla każdej ze spółek. Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji. Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są za to dywidendy.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Bogdanka, Seco Group | Realizacja zysków.

- Comp, Mex Polska | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- ATM Grupa | Liczymy na dobry wynik za II półrocze w segmencie produkcji TV i w obszarze nadawania oraz na pozytywne wyniki producenta gier Aidem Media.

- Elektrobudowa | Spodziewamy się dobrych wyników w II półroczu i jesteśmy zbudowani perspektywami na 2016 r.

- Groclin | Doceniamy postępującą restrukturyzację spółki, liczymy na wzmocnienie portfela zamówień z pozytywnym przełożeniem na wyniki za 2016 r.

- Intersport | Spółka jest po długiej restrukturyzacji, ma atrakcyjną wycenę. Rezultaty za I półrocze wskazują na najwyższy wynik EBITDA w historii spółki. Oczekujemy dalszej poprawy w II półroczu.

DM BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Ambra, Briju, Indata, Interferie, Medicalgorithmics, Sfinks| Ustępują miejsca atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Eko Export | Oczekujemy kolejnych dobrych informacji związanych z pozyskaniem odbiorców na mikrosferę.

- Gino Rossi | Spadek kursu traktujemy jako okazję. Liczymy na poprawę wyników II półroczu. Pierwszych dobrych rezultatów oczekujemy za wrzesień i październik.

- Izo-Blok | Po obecnej przecenie (afera VW) widzimy potencjał do odbicia, firma dynamicznie rozwija biznes, a jesień to dla niej okres większej sprzedaży.

- Orbis | Spodziewamy się dobrych wyników za III kwartał, który sezonowo jest najlepszy w roku.

- Puławy| spółce sprzyjają niskie ceny surowców (gaz) oraz rozwój produkcji mocznika dla całej Grupy Azoty.

DM PKO BP

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- BSC Drukarnia, Elektrobudowa, Impel, Kęty, ZPUE | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Alumetal, Apator, Forte, Pekabex | Dostrzegamy dobre perspektywy dla spółek z sektora przemysłowego.

- Pekaes | Pozytywnie wyróżniająca się spółka z segmentu logistycznego.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- CD Projekt, Groclin | Realizacja zysków.

- Sonel | Ustępuje miejsca ciekawszym firmom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Serinus (1,90) | Spekulacyjna pozycja, stabilizacja cen na rynku ropy naftowej stwarza szansę na odreagowanie kursu.

- Stomil Sanok | Kurs po silnych i nie do końca zasłużonych spadkach (uzależnienie od VW znacznie niższe niż u innych firm z segmentu automotive), bardzo dobra pozycja gotówkowa (powód dla kontynuowania dotychczasowej polityki dywidendowej), systematyczna poprawa wyników (wpływ restrukturyzacji przejętego Draftexu widoczny od IV kw.)

* poziomy zleceń stop loss

DM Raiffeisen

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Altus TFI | Realizacja zysków.

- Ciech, Colian, Kredyt Inkaso | Inne spółki są atrakcyjniejsze.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Forte | Przecena w ostatnich dwóch miesiącach wydaje się szansą do kupna po okazyjnej cenie. Spółka nadal ma potencjał do zwiększania wyników finansowych.

- Groclin | Transakcje sprzedaży aktywów przeprowadzone w III kwartale poprawiły znacząco sytuację bilansową spółki.

- Mex Polska | Niskie wskaźniki wyceny (C/Z '15 wynosi 7,7).

- PKO BP | Negatywne scenariusze są wycenione przez rynek. Poprawa nastawienia wobec rynków rozwijających się oraz wybory parlamentarne są szansą na ograniczenie ryzyka i powrót do fundamentów.

ING Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Alior, Mostostal Warszawa | Realizacja zleceń stop loss.

- Puławy | Zamknięcie pozycji.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Indykpol (77,88*) | Istotna poprawa rentowności i efektywności działania przy dynamicznym wzroście przychodów.

- Vistula (2,48) | Zapowiedź dalszej poprawy m.in. dzięki refinansowaniu długu i marce Deni Cler, która osiągnęła próg rentowności.

- ZM Kania (2,58) | Spodziewany dynamiczny wzrost przychodów w kolejnych latach, atrakcyjna wycena wskaźnikowa.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ

- ABC Data, Protektor, PZU | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- AB | Notowania spółki spadły niezasłużenie wraz z pozostałymi dystrybutorami IT.

- Vistula | Spółka utrzymuje dobrą dynamikę sprzedaży, pobije cele z programu motywacyjnego.

- Zetkama | Perspektywa poprawy wyników.

 

 

 

 

 

 

 

 

Analizy rynkowe
Spółki z potencjałem do portfela na 2025 rok. Na kogo stawiają analitycy?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Analizy rynkowe
Prześwietlamy transakcje insiderów. Co widać między wierszami?
Analizy rynkowe
Co czeka WIG w 2025 roku? Co najmniej stabilizacja, ale raczej wzrosty
Analizy rynkowe
Marże giełdowych prymusów w górę
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Rajd św. Mikołaja i bitcoina
Analizy rynkowe
S&P 500 po dwóch bardzo udanych latach – co dalej?