WIG20 przekroczył granicę bessy

Pod koniec sesji WIG20 traci 2,4 proc. Indeks ponownie znalazł się poniżej 2100 pkt, schodząc jednocześnie poniżej tegorocznego dołka wyznaczonego na przełomie czerwca i lipca. Spadki pogłębiają także małe i średnie spółki.

Publikacja: 26.10.2018 12:06

WIG20 przekroczył granicę bessy

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Foto: parkiet.com

WIG20 w pierwszej części sesji spadał o 1,7 proc., do 2103 pkt. Granica bessy, czyli 2120 pkt (20 proc. od styczniowego szczytu 2650 pkt), została przekroczona i indeks był wtedy o włos od czerwcowego dołka 2096 pkt. Przekroczenie tego ostatniego nastąpiło pod koniec notowań. Indeks znalazł się na poziomie 2089,40 pkt.

Jest to klasyczny sygnał sprzedaży, a patrząc na tempo trwających zniżek zasięg 2000 pkt w horyzoncie kilku tygodni wydaje się całkiem realny. Wskaźniki i oscylatory przemawiają na korzyść niedźwiedzi. Średnie kroczące z 50 i 200 sesji spadają, a linie –DI i +DI oddalają się od siebie przy rosnącym ADX. Do tego dochodzi spadający MACD, który choć jest już relatywnie nisko (-34 pkt) to ma jeszcze sporą przestrzeń do zniżki (w marcu był na poziomie -48 pkt).

Nasz rynek jest dziś bardzo mocno skorelowany z niemieckim. DAX spadał przed południem o 2 proc. do 11051 pkt. Tak nisko indeks nie był od grudnia 2016 r. Do granicy bessy 10876 pkt brakuje już bardzo niewiele. Jeszcze więcej tracił francuski CAC40 (-2,3 proc.). Zniżki mają z resztą miejsce na większości europejskich parkietów - jednym z najsłabszych jest także rosyjski RTS, co akurat można tłumaczyć spadkami ceny ropy naftowej.

W gronie warszawskich dużych spółek w trakcie sesji na zielono świeciła tylko Energa. Akcje kilku spółek zniżkowały o ponad 2 proc. - najsłabsze są LPP CD Projekt, PKN Orlen, Orange, Cyfrowy Polsat i Alior. Pod koniec sesji skala spadków w przypadku tych firm wzrosła do 3-4 proc.

Słabo wygląda sytuacja średnich przedsiębiorstw. mWIG spadał o ponad 1 proc. Luka, jaka powstała wczoraj na wykresie, dziś wciąż jak widać jest barierą nie do pokonania, natomiast w tej chwili mWIG40 znajduje się już poniżej otwarcia z wczoraj. Najmniej spadają małe spółki, jednak tu sytuacja przypomina tę na mWIG40.

Na rynku walutowym złoty zaczyna lekko się osłabiać. Dolar kosztuje 3,8 zł, a euro 4,31 zł.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?