We wtorek wraz ze sprawozdaniami Play Communications i Cyfrowego Polsatu zakończył się sezon publikacji wyników kwartalnych w sektorze telekomunikacyjnym na GPW. Pora na podsumowanie i refleksję, co czeka inwestorów posiadających akcje firm telekomunikacyjnych w kolejnych kwartałach.
Produktowe akcenty
W I kwartale br. przychody czterech największych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce wyniosły 8,74 mld zł, o 5,6 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z danych przedstawionych przez Orange Polska, Playa, Cyfrowy Polsat oraz T-Mobile Polska. Wzrost odnotowali trzej z czterech graczy. Wyjątek stanowił T-Mobile Polska.
Cyfrowy Polsat jest obecnie grupą o najwyższych przychodach i w I kw. br. mógł się pochwalić najszybszym ich przyrostem: o 18,6 proc. W dużej mierze ta zwyżka jest zasługą konsolidacji przejętej w maju ub.r. Netii. To także jej zakup sprawił, że rentowność grupy Cyfrowy Polsat na poziomie zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (EBITDA) osłabiła się. EBITDA Cyfrowego Polsatu (według MSR17) wyniosła w I kw. br. 922 mln zł, o 3,6 proc. więcej niż przed rokiem, a rentowność grupy kierowanej od niedawna przez Mirosława Błaszczyka na tym poziomie wyniosła 33,1 proc.
Katarzyna Ostap-Tomann, z zarządu Cyfrowego Polsatu, nie ukrywa, że w 2019 r. sukcesem grupy będzie utrzymanie ubiegłorocznych wyników.
Podtrzymała, że tegoroczne nakłady inwestycyjne powinny wynieść około 11 proc. przychodów, mimo że w I kwartale br. było to nawet 13 proc. – Był to wyjątkowy kwartał pod tym względem – mówiła Ostap-Tomann.