Podczas gdy osoby najbardziej zagrożone ciężkimi przypadkami Covid-19 są w wieku emerytalnym, katastrofa ekonomiczna spowodowana pandemią nieproporcjonalnie dotyka młodych. Tilman Kuban, który przewodzi młodzieżowemu ramieniu partii niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, mówi, że są „potrójnymi przegranymi" kryzysu, ponieważ kosztuje ich edukację, możliwości społeczne i przyszłe korzyści rządowe. Spojrzenie na stopy bezrobocia w całej grupie siedmiu gospodarek pokazuje, jak dotkliwie kryzys dotknął osoby w wieku 15–24 lat.
Covid-19 pozbawił już pracy 3 miliony młodych Europejczyków. Blizny u osób poniżej 25 roku życia mogą się zagoić nawet po dziesięciu latach – podkreśla na łamach The Guardian Guntram Wolff, dyrektor brukselskiego thinktanku Bruegel. Dziesięć lat temu światowy kryzys finansowy pozostawił głębokie blizny pod względem zniszczonych możliwości rozwoju i większego bezrobocia dla młodych ludzi. W szczególności w Europie utrzymywało się bezrobocie wśród młodzieży. Teraz kryzys związany z Covid-19 grozi podobnym skutkiem osobom poniżej 25 roku życia. Jednak żaden z przywódców Francji, Włoch czy Hiszpanii ani przewodniczący Komisji Europejskiej nie nadał priorytetowego znaczenia bezrobociu młodzieży w swoich ostatnich przemówieniach politycznych. Na najwyższym szczeblu politycznym należy się skupić na zapobieganiu ryzyku utraty pokolenia. Potrzebne będą odważne posunięcia.
Podczas kryzysu finansowego stopa bezrobocia młodzieży w USA wzrosła z około 10 proc. do 19 proc., podczas gdy w Unii Europejskiej z 16 proc. do 26 proc. Stopa w UE powróciła do poziomu z 2008 r. dopiero w 2018 r., podczas gdy gwałtowny wzrost bezrobocia młodzieży w USA został pokonany szybciej. Nawet w okresie ożywienia niektóre kraje UE radziły sobie znacznie gorzej niż średnia UE. W Grecji, Hiszpanii i we Włoszech bezrobocie wśród młodzieży w 2019 r. było nadal wyższe niż przed krachem z 2008 r.