#WykresDnia: Bundy na minusie

Realne rentowności 10-letnich obligacji niemieckich są ujemne od 55 miesięcy, historyczny rekord, mimo że inflacja spadła w listopadzie do -0,3 proc., najbardziej od stycznia 2015 r.

Publikacja: 02.12.2020 09:27

#WykresDnia: Bundy na minusie

Foto: Bloomberg

Foto: pbs.twimg.com

Nominalna rentowność Bundów jest niższa od inflacji i sięga -0,53 proc. Niemieckie i włoskie obligacje rządowe miały najgorszą sesję od trzech tygodni we wtorek, ponieważ lepsze nastroje na światowych rynkach osłabiły popyt na stały dochód - pisze Reuters.

Dwupartyjna grupa senatorów z USA i członków Izby Reprezentantów zaproponowała we wtorek ustawę o uldze w wysokości 908 miliardów dolarów na COVID, która miała sfinansować działania do 31 marca. Wiadomość, postrzegana jako poprawa perspektyw ożywienia gospodarczego, zwiększyła popyt na bardziej ryzykowne aktywa, takie jak akcje, i zaszkodziło amerykańskim obligacjom skarbowym będącym bezpieczną przystanią. To z kolei zachęciło do wyprzedaży obligacji skarbowych strefy euro, twierdzą europejscy analitycy. Niemieckie dziesięciolatki wzrosły o około 5 punktów bazowych do -0,519 proc., najwyższego poziomu od ponad dwóch tygodni. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA wzrosły o 8 pb. Rentowność 10-letnich obligacji Włoch wzrosła o około 6 punktów bazowych do 0,64 proc., najwyższego poziomu od ponad dwóch tygodni.

Zarówno niemieckie, jak i włoskie dziesięcioletnie obligacje miały największy dzienny skok od 9 listopada, kiedy to wiadomość o szczepionce Pfizera na Copvid-19 wywołała największą wyprzedaż niemieckich obligacji od marca.

„Stopy w strefie euro nie mają sensu rosnąć. Oczywiście nie można ich całkowicie oderwać od dolara, ale szczerze mówiąc, nie sądzę, żeby to planowano"- powiedział Antoine Bouvet, starszy strateg ING, omawiając przewidywania co do możliwych zmian stymulacji Europejskiego Banku Centralnego w przyszłym tygodniu.

Oprócz presji na obligacje wynikającej z wiadomości na temat stymulacji analitycy stwierdzili, że niepokój związany z tym, czy fundusz naprawczy zostanie uchwalony na szczycie UE w przyszłym tygodniu, może ciążyć na zadłużeniu peryferyjnym. Rentowności 10-letnich obligacji Portugalii i Hiszpanii wzrosły o około 5 punktów bazowych, oddalając się od ostatnich minimów. Polska i Węgry blokują obecnie około 1,8 bln euro funduszy UE, w tym fundusz naprawczy.

„To, co w dalszym ciągu trochę obciąża peryferie, to brak postępów w zakresie funduszu UE nowej generacji" - powiedział Christian Lenk, strateg w DZ Bank. „W miarę upływu czasu staje się to coraz większym problemem".

Wstępne szacunki pokazały na początku dnia, że ??ceny konsumpcyjne w strefie euro spadły bardziej niż oczekiwano w czwartym z rzędu miesiącu ujemnej rocznej inflacji. Nie powstrzymało to jednak długoterminowych oczekiwań inflacyjnych w strefie euro przed wzrostem do najwyższego od sierpnia poziomu ponad 1,24 proc.

Bert Colijn, starszy ekonomista ds. strefy euro w ING powiedział, że projekcje makroekonomiczne EBC, które zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu, spowodują przesunięcie prognoz dotyczących już boleśnie powolnego ożywienia inflacji. „Ponieważ od jakiegoś czasu jest to podstawowy przypadek, bez wątpienia spowoduje to ponowne poluzowanie polityki EBC" - przewiduje.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?