– Rada przewiduje, że MPR będzie nadal rosła w krótkim okresie, znajdując się powyżej swojego neutralnego nominalnego poziomu – tego, który jest zgodny z celem inflacyjnym na poziomie 3 proc. – przez większą część horyzontu polityki pieniężnej – podał bank w swoim oświadczenie.
12-miesięczna krocząca inflacja Chile osiągnęła w zeszłym miesiącu 6,7 proc., znacznie powyżej zakresu tolerancji banku centralnego między 2,0 proc. a 4,0 proc.
Wtorkowa podwyżka stóp była zgodna z sondażem analityków banku centralnego, choć nieznacznie wyprzedziła prognozę 3,75 proc. z oddzielnego sondażu traderów, również przeprowadzonego przez bank.
Amerykańska Rezerwa Federalna, podobnie jak wiele innych banków centralnych, uważa, że ??inflacja spowodowana ponownym otwarciem gospodarek zakłóconych przez pandemię jest „przejściowa" i nie oczekuje się, że podniesie stopy procentowe przynajmniej do przyszłego roku. Z kolei decydenci w Ameryce Łacińskiej spieszą się z odwróceniem bardzo niskich kosztów finansowania zewnętrznego. Od końca czerwca banki centralne w Meksyku, Peru, Kolumbii, Chile, Urugwaju, a nawet Paragwaju poszły w ślady Brazylii i podniosły stopy procentowe. Ameryka Łacińska prawdopodobnie została dotknięta przez Covid-19 bardziej niż jakikolwiek inny region i przeżywa szybkie odbicie gospodarcze, które wywiera presję na ceny. Inne powody tej różnicy mogą być jednak związane z wysokim poziomem nierówności, nieformalności i niestabilności politycznej na kontynencie – wraz z historią ataków inflacyjnych głęboko wyrytych w zbiorowej pamięci gospodarczej.
Na całym świecie ceny rosną szybciej niż zwykle, ponieważ koniec wielu ograniczeń związanych z pandemią uwolnił stłumiony popyt konsumencki, któremu zakłócone łańcuchy dostaw nie mogły sprostać. Niektóre czynniki wpłynęły w szczególności na Amerykę Łacińską. Na przykład globalny wzrost cen żywności i energii miał nieproporcjonalnie duży wpływ na najbardziej nierówny region świata: ceny żywności mają większy udział we wskaźnikach inflacji w Ameryce Łacińskiej niż w rozwiniętych gospodarkach, takich jak USA. Oznacza to, że gwałtownie rosnące ceny żywności – wołowina wzrosła w Brazylii o 43 proc. – mają większy wpływ na ogólną inflację.
Oto, jak inflacja wpływa obecnie na politykę pieniężną w Ameryce Łacińskiej.