Po ogłoszeniu planu prezydenta na rynkach sprzedano około 1 miliarda dolarów, powiedział szef Stowarzyszenia Banków Tureckich. Według wyliczeń trzech bankierów, około 1-1,5 miliarda dolarów oszczędności zostało zamienionych na liry w poniedziałek wieczorem.
– Sądzę, że rynek był bardzo krótki w stosunku do liry, a środki ogłoszone przez Erdogana w celu ochrony oszczędności krajowych inwestorów przed wahaniami liry dały impuls do pokrycia tych niedoborów – powiedział Shaun Osborne, główny strateg walutowy w Scotiabank w Toronto. Lira spadła do rekordowo niskiego poziomu w tym roku z powodu obaw o spiralę inflacyjną wywołaną przez naciski Erdogana na poluzowanie polityki pieniężnej, tracąc około 40% swojej wartości w samym tylko ostatnim miesiącu. Na najniższym poziomie spadek wyniósł około 60% od początku roku. Szybkie odbicie zostało wywołane obietnicą gwarancji depozytów, która według Erdogana zniechęci Turków do zamiany oszczędności na twarde waluty.
Erdogan powiedział, że środki zapewnią, że obywatele nie będą musieli wymieniać swoich lirów na walutę obcą w związku z krachem lir, w tym obietnicą gwarancji depozytów. – Prezentujemy nową finansową alternatywę obywatelom, którzy chcą złagodzić swoje obawy wynikające ze wzrostu kursów walut, gdy oceniają swoje oszczędności – powiedział po posiedzeniu rządu, powtarzając swoją obronę polityki niskich stóp, która początkowo spowodowała spadki liry.
– Dzięki obniżkom stóp procentowych wszyscy zobaczymy, jak inflacja zacznie spadać w ciągu kilku miesięcy – powiedział. – Ten kraj nie będzie już rajem dla tych, którzy dokładają swoje pieniądze o wysokie stopy procentowe, nie będzie rajem dla importu – stwierdził. Wezwał również „wszystkich, którzy mają pieniądze, dostęp do finansowania" do wniesienia wkładu w inwestycje i zapowiedział kroki na rzecz pomocy eksporterom i emerytom.
– Wzrost liry opiera się wyłącznie na ogłoszeniu rządu tureckiego, że będzie chronił przed wahaniami waluty – powiedział John Doyle, wiceprezes ds. transakcji i handlu w firmie Tempus Inc., zajmującej się płatnościami walutowymi. – Najważniejsze jest to, że rząd mówi, że odrobi straty w depozytach lirów, jeśli spadki liry przekroczą stopy procentowe obiecane przez banki. Rząd nie powiedział, jak dokładnie zrealizują ten plan – podkreślił.
Podczas gdy rząd nazwał ożywienie liry wielką wygraną, ekonomiści nazwali jego program gospodarczy oparty na niskich stopach procentowych lekkomyślnym i powiedzieli, że inflacja – obecnie powyżej 21% – przekroczy w przyszłym roku 30%. Pod presją Erdogana bank centralny od września obniżył stopy procentowe o 500 punktów bazowych.