Nagel awansował do zarządu Bundesbanku pod koniec 2010 roku po tym, jak wcześniej kierował jednym z jego oddziałów centralnych, co jest rzadkim posunięciem, ponieważ osoby nominowane do panelu są zazwyczaj zatrudniane z zewnątrz. Jego obowiązki obejmowały rynki finansowe, dlatego powierzył mu wdrażanie polityki pieniężnej EBC, gdy instytucja ta rozpoczęła zakupy obligacji na dużą skalę.
W tym czasie często krytykował to narzędzie. W tym samym tygodniu, w którym w marcu 2015 rozpoczął się program zakupu aktywów (APP) EBC, Nagel ostrzegł przed ryzykiem związanym z bilansem i podatnikami. – Przy takim programie skupu, zwłaszcza jeśli obejmuje on również obligacje z ujemną rentownością, ryzyko bilansowe jest pewne. .... Zadaniem Eurosystemu nie jest generowanie określonej kwoty dochodu pieniężnego. Jednocześnie Eurosystem nie ma mandatu do wykorzystywania swojej polityki w celu ukierunkowania na redystrybucję ryzyka finansowego między podatnikami w państwach członkowskich – mówił w 2015 r. W 2016 r. ostrzegał również przed koniecznością zaprzestania kupowania obligacji wcześniej niż później. – W marcu 2017 r. Eurosystem będzie posiadał obligacje rządowe państw członkowskich o wartości około 1,3 biliona euro. .... Konsekwencje tego dla niezależności banku centralnego są już dyskutowane. Nie należy odkładać na czas wyjścia z ekspansywnej polityki pieniężnej, ponieważ prowadziłoby to do zwiększenia obciążeń finansowych dla państw członkowskich.
Program OMT był flagowym narzędziem EBC do walki z kryzysem zadłużenia w strefie euro w 2012 roku za ówczesnego prezydenta Mario Draghiego. Chociaż nigdy nie był używany, odegrał ważną rolę w podnoszeniu kosztów finansowania słabszych członków bloku walutowego, przewidując potencjalnie nieograniczone zakupy długu w zamian za zgodność ze środkami ekonomicznymi. Znaczenie programu prawdopodobnie zmalało, odkąd urzędnicy udowodnili, że podczas pandemii są w stanie dążyć do bardzo elastycznego kupowania obligacji bez żadnych zobowiązań. Ale debaty na temat warunkowości przyszłych zakupów długu prawdopodobnie powrócą po kryzysie. OMT zostało ostro skrytykowane przez Weidmanna, a sam Nagel powiedział w 2013 roku, że ma nadzieję, że nigdy nie zostanie wykorzystany.
Europejski Bank Centralny obniżył niedawno wsparcie dla gospodarki strefy euro o kolejny poziom, ale obiecał obfite wsparcie na 2022 r., potwierdzając swój łagodny pogląd na inflację i wskazując, że jakiekolwiek wyjście z ultrałatwej polityki będzie powolne.
– Ogólnie uważamy, że zapowiedź jest stosunkowo jastrzębia. EBC faktycznie ogłosił dodatkowe 90 mld euro zakupów w II i III kwartale 2022 r. Jest to dość podobne do zwykłego wykorzystania tego, co prawdopodobnie pozostanie w kopercie 1,85 bln euro w ramach OIPE, gdy OIPE zakończy się w marcu. Tak więc, chociaż zapewnia dodatkowe wsparcie dla rynków obligacji, oznacza dość stromy spadek, tylko nieznacznie łagodząc potencjalną „krawędź klifu" w zakupach i zapewniając niewielkie dodatkowe wsparcie rynkowe poza III kwartałem przyszłego roku – komentowali analitycy HSBC. – Jednak to ogłoszenie niekoniecznie oznacza, że ??podwyżki stóp procentowych są coraz bliżej. GC utrzymał swoją zamierzoną kolejność, zgodnie z którą oczekuje, że zakupy netto zakończą się „na krótko przed" rozpoczęciem podnoszenia podstawowych stóp procentowych EBC. Biorąc pod uwagę, że zakupy netto są teraz w dużej mierze realizowane przynajmniej do końca 2022 r., oczekiwania rynkowe dotyczące podwyżki stóp procentowych o 15 punktów bazowych w grudniu przyszłego roku wydają się nieco przesadzone – stwierdzili.