REKLAMA
REKLAMA

Waluty

Złoty spada powoli

W tym tygodniu odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami po raz kolejny nie zmieniła wiele w obrazie polskiej polityki monetarnej.

Wojciech Stępień, CFA ekonomista, BGŻ BNP Paribas

Foto: materiały prasowe

Pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Bez zmian pozostała również retoryka zakładająca, że stopy procentowe pozostaną w Polsce niezmienione w przewidywalnej przyszłości (według prezesa Glapińskiego w tym roku i prawdopodobnie również kolejnym). Argumentem za utrzymaniem oprocentowania na niezmienionym poziomie przez RPP pozostaje inflacja, która utrzymuje się w Polsce wyraźnie poniżej 2,5-proc. celu inflacyjnego, gdzie pozostanie prawdopodobnie również przynajmniej w kolejnych kilku kwartałach.

O zachowaniu się zarówno polskich obligacji, jak i walut w większym stopniu decydują dlatego czynniki zewnętrzne. W przypadku rynku długu trwa przesuwanie w czasie oczekiwań co do terminu podwyżki stóp EBC. Jest ona na dzisiaj mało prawdopodobna w przewidywalnej przyszłości (a wiec w tym roku i prawdopodobnie również przynajmniej na początku przyszłego roku). W efekcie utrzymuje się presja na spadek rentowności obligacji w strefie euro, znajdująca również przełożenie w zniżkujących na przełomie stycznia i lutego rentownościach polskich obligacji. W przypadku złotego decydujące są trendy dominujące na rynkach wschodzących. Indeks MSCI Emerging koryguje na początku stycznia silny wzrost ze stycznia. Znajduje to odzwierciedlenie w słabszym złotym i kursie EUR/PLN, który pod koniec tygodnia przekroczył nieznacznie 4,30. ¶

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA