REKLAMA
REKLAMA

Transport

PKP Cargo szuka oszczędności

Spadające przewozy kolejowe zmuszają grupę do zmniejszenia inwestycji i wynagrodzeń.
Foto: materiały prasowe

W tym roku kondycja finansowa grupy PKP Cargo mocno się pogarsza, co zmusza ją do redukcji ponoszonych wydatków. Jednym z obszarów takich działań będą inwestycje. Zarząd chce, aby w tym roku ich wartość nie przekroczyła 80 proc. zysku EBITDA. – W I kwartale pewnych rzeczy nie dało się dostosować, ale chcemy, żeby ta wielkość została zachowana – twierdzi Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo. W tym czasie grupa wypracowała 90 mln zł zysku EBITDA, a wartość inwestycji sięgnęła 216,5 mln zł. Najwięcej pieniędzy przeznaczono na naprawy, przeglądy oraz modernizację lokomotyw i wagonów, a także na zakup lokomotyw, bo trzy czwarte całości inwestycji. W przyszłości prawdopodobnie wydatki na ten cel będą podlegały największym redukcjom, zwłaszcza że od wielu miesięcy systematycznie spada wielkość przewozów.

Niższe pensje

PKP Cargo będzie też szukać oszczędność w świadczeniach pracowniczych. W I kwartale wzrosły one o 13,3 mln zł, do 441,6 mln zł. Jeszcze w maju zarząd zamierza złożyć wniosek o ok. 105 mln zł wsparcia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Pieniądze będą przeznaczone na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników objętych obniżonym wymiarem czasu pracy. Z kolei od 1 czerwca – przez trzy miesiące – ma zmaleć o 10 proc. czas pracy załogi, a tym samym i jej wynagrodzenia. Oszczędności z tego tytułu powinny wynieść ok. 23 mln zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA