Technologie

Fintechy. Szukamy innowacji, ale sprawdzonych

Polacy chcą korzystać z nowatorskich technologii finansowych, ale wolą sięgać po te dostarczone przez bank niż młode, innowacyjne spółki – wynika z najnowszych badań RBL_, laboratorium innowacji Alior Banku, oraz Kantara.
Foto: Adobestock

Według tych danych aż dwie trzecie Polaków korzystających z usług bankowych za pośrednictwem internetu i urządzeń mobilnych przyznaje, że chętnie skorzysta z możliwości, jakie daje otwarta bankowość. To – teoretycznie – nadzieja dla małych, innowacyjnych graczy. Miesiąc temu weszła bowiem w życie unijna dyrektywa PSD2 – regulacja, która ma stać się napędem dla fintechów (startupy z branży finansowej) i stworzyć rynek tzw. otwartej bankowości. Problem w tym, że sceptycznie do takich projektów, firmowanych przez mało znane firmy, podchodzą sami klienci. Badania wskazują, że zdecydowana większość respondentów stawia jeden warunek – dostawcą innowacji powinien być ich główny bank, ewentualnie inna instytucja finansowa (tak wskazuje 35 proc. ankietowanych). Polacy szukają sprawdzonych dostawców rozwiązań, do których mają zaufanie. To dlatego 31 proc. respondentów deklaruje chęć i gotowość korzystania z rozwiązań finansowych technologicznych gigantów, jak Apple czy Google.

– Nowe przepisy to szansa na rozwój bankowości. Z naszego badania wynika, że nawet otwarci na nowinki technologiczne klienci mają ograniczone zaufanie do rozwiązań opartych o historię konta oferowanych przez fintechy, zdecydowanie chętniej skorzystają z nich, jeśli oferentem będzie ich własny bank – komentuje Paweł Stężycki, dyrektor ds. planowania innowacji w Alior Banku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.