Technologie

Kino Polska TV dla Grupy Canal+

Francuska grupa specjalizująca się w płatnej telewizji kupuje SPI International. Wejdzie na rynek cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce.

Edyta Sadowska, szefowa Canal+ Polska

Foto: materiały prasowe

... i Bogusław Kisielewski, prezes Kina Polska TV, współpracują od dawna. Teraz ich relacje się zmienią.

Foto: materiały prasowe

Grupa Canal+ zamierza kupić od Cooperatieve SPI International 70 proc. akcji SPI International, nadawcy 42 kanałów telewizyjnych i głównego udziałowca notowanej na warszawskiej giełdzie spółki Kino Polska TV.

W poniedziałek po zamknięciu sesji w Warszawie Cooperatieve SPI International podała, że podpisała z Canal+ Luxembourg warunkową umowę. Nie ujawniono wartości transakcji, ale Kino Polska TV (100 proc. akcji) warte było w poniedziałek na GPW 298,3 mln zł.

Rynek przeczuwał zmiany

Kapitalizacja polskiej firmy m.in. na fali oczekiwań, że rynek telewizyjny będzie się dalej konsolidował, a reklamodawcy przeznaczą na to medium więcej pieniędzy niż w 2020 roku – urosła w tym roku o ponad 90 proc. We wtorek kurs akcji Kina Polska TV lekko osłabł. I gdy zamykaliśmy to wydanie, za walor płacono 15 zł.

Przejęcie SPI International oznacza, że nowy właściciel będzie musiał ogłosić wezwanie na akcje Kina Polska TV. Obowiązkowo powinno być to wezwanie na pulę walorów pozwalającą osiągnąć kupującemu 66 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Kina Polska TV.

Czy Canal+ zamierza wywiązać się z obowiązku, czy też ma inny plan – nie podano. Vivendi, właściciel Canal+, nie odpowiedział na nasze pytania do zamknięcia tego wydania.

Wezwanie do 66 proc. oznaczałoby kosmetyczną zmianę. SPI International posiada 65,15 proc. akcji polskiej firmy, która z kolei jest właścicielem kilku stacji telewizyjnych i dystrybutorem kanałów Film Box, produkowanych przez SPI.

Synergie w Polsce

Po co Grupa Canal+ inwestuje w SPI? Oficjalne wyjaśnienia sprowadzają się do stwierdzeń, że SPI International wpisuje się w strategię zwiększenia liczby subskrybentów Canal+ w Europie do 30 mln w 2025 r. (o 8 mln) i budowy oferty programów europejskich. Jacques du Puy, prezes Canal+ International, wskazał przy tym Polskę jako ten rynek, na którym głównie spodziewa się tzw. synergii.

Francuzi nie zamierzają zmieniać zespołu zarządzającego ani struktury SPI International. Firmą tą nadal mają kierować założyciel i prezes – Loni Farhi oraz Berk Uziyel. Co to oznacza dla Kina Polska TV i Canal+ Polska – nie podano.

Co transakcja zmieni na polskim rynku? Najbardziej zauważalna zmiana to wejście Canal+ na rynek „bezpłatnej" cyfrowej telewizji naziemnej. Kanały Stopklatka i Zoom należące do Kino Polska TV dostępne są właśnie także w ten sposób. Czy tak będzie „pod nowym właścicielem", czy też Francuzi wycofają się z tego modelu, by widz szukał rozrywki tylko na platformie płatnej – dopiero się okaże.

– Nie spodziewałem się takiej transakcji. Ciekaw jestem, po jakiej cenie była zrealizowana – mówi Konrad Księżopolski, szef analityków w Haitong Banku. Wiąże on zakup SPI z zawieszoną publiczną ofertą Canal+ Polska. Uważa on, że po przejęciu SPI biznes Canal+ Polska będzie bardziej zdywersyfikowany i z tego punktu widzenia bardziej atrakcyjny dla inwestorów. Analityk nie wyklucza kolejnych przejęć w telewizji.

Przejęcie SPI wymaga zgód urzędów antymonopolowych. Ma zostać sfinalizowane w br.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.