REKLAMA
REKLAMA

Technologie

Grupa Asseco mocno rozpycha się poza Polską

Branża IT › Niedawno o przejęciu informowała spółka matka. Teraz przyszedł czas na firmę zależną Asseco SEE. Kupi aktywa w Czechach i na Słowacji. Będą kolejne akwizycje?

Asseco SEE, zarządzane przez Piotra Jeleńskiego, jest jednym z faworytów analityków w sektorze IT.

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Piątek obfitował w wiele ciekawych informacji ze spółki Asseco South Eastern Europe, ale jej notowania praktycznie stały w miejscu.

Najwyraźniej rynek już wcześniej zdyskontował dobre wyniki za II kwartał. Kurs akcji w ostatnich miesiącach poruszał się w mocnym trendzie wzrostowym. W piątek po południu wynosił niemal 18 zł. Dla porównania: na początku roku za akcję płacono niespełna 12 zł. Mimo tych wzrostów spółka nadal jest wyceniana z dyskontem w stosunku do średniego wskaźnika ceny do zysku dla branży IT oraz wobec przeciętnej wartości księgowej do EBITDA.

Płatności wiodą prym

Asseco South Eastern Europe rozwija się zarówno przez przejęcia, jak i organicznie. Kupiła hiszpańskiego Necomplusa, pakiet mniejszościowy w Multicard w Serbii, firmę B Services działającą w obszarze terminali płatniczych w Czarnogórze oraz serbską spółkę Bassilichi oferującą terminale płatnicze i bankomaty w Serbii, Bośni i Hercegowinie. Teraz zarząd zdecydował o przejęciu za około 4 mln euro spółek Sonet, prowadzących działalność w Czechach i na Słowacji. Oferują one usługi w zakresie technologii płatniczych. Zajmują się instalacją i serwisem oprogramowania dla terminali.

Najnowsza akwizycja dobrze pasuje do biznesu Asseco SEE – kluczowym segmentem grupy są właśnie płatności. W I półroczu przyniosły 37,5 mln euro przychodów, czyli o 29 proc. więcej niż rok wcześniej (całkowite przychody grupy wzrosły w tym okresie o 25 proc. do 87,9 mln euro). Najwyższy wzrost, o blisko 80 proc., zanotowały usługi związane z utrzymaniem terminali płatniczych, gdzie trafiła większość przychodów Necomplusa, konsolidowanego od początku lutego 2019 r.

Zarząd zasygnalizował w piątek, że możliwe są kolejne przejęcia. To wpisuje się w scenariusz nakreślony niedawno przez analityków DM PKO BP, którzy prognozowali, że w całym 2019 r. Asseco SEE zanotuje bardzo dobre wyniki zwłaszcza w segmencie płatności. Przewidywali też, że spółka będzie aktywnie konsolidować rynek, jednak dzięki silnemu bilansowi i solidnym wolnym środkom pieniężnym będzie również wypłacać dywidendę.

To samo można zapewne powiedzieć o spółce matce, czyli Asseco Poland, która regularnie dzieli się z akcjonariuszami zyskiem, a jednocześnie sporo inwestuje. W tym roku kupiła parkiet kontrolny w ComCERT, czyli firmie działającej w sektorze cyberbezpieczeństwa.

Wyniki pod lupą

Portfel zamówień Asseco SEE na 2019 r. ma obecnie wartość 138 mln euro, o 11 proc. więcej niż rok temu. W I półroczu dwucyfrowe wzrosty przychodów ze sprzedaży odnotowały wszystkie segmenty: wspomniane już płatności, rozwiązania dla sektora bankowego oraz integracja systemów. W samym II kwartale grupa zanotowała 25-proc. wzrost sprzedaży do ponad 46 mln euro (w tym sam segment płatności urósł o prawie 48 proc.). Zysk netto poszedł w górę o 18 proc. do 4,3 mln euro, a zysk operacyjny o 27 proc. do 5,3 mln euro. Przekłada się to na ponad 11-proc. rentowność operacyjną.

Kapitalizacja rynkowa Asseco SEE wynosi obecnie ponad 920 mln zł. Z kolei Asseco Poland jest wyceniane na prawie 4,5 mld zł. Na warszawskiej giełdzie jest też notowane Asseco Business Solutions, warte ponad 900 mln zł.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA