Technologie

Spółki z grupy Asseco nie zwalniają tempa

Asseco Poland, Asseco BS i Asseco SEE miały udany zeszły rok, a ten zapowiada się jeszcze lepiej. Czy ta poprawa jest już w cenach akcji?
Foto: materiały prasowe

WIG-informatyka w ostatnich 12 miesiącach urósł o 31 proc. Jest kilkanaście procent wyżej niż podczas tzw. bańki internetowej w 2000 r. Nie należy jednak szukać tu prostych analogii, bo wtedy za wycenami nie stały fundamenty firm. Teraz jest inaczej – uspokajają analitycy.

Wyniki i notowania

Aktualnie za 54,3 proc. indeksu WIG-informatyka odpowiadają łącznie trzy spółki z grupy Asseco: Asseco Poland, Asseco SEE i Asseco BS. Są właśnie w trakcie publikowania wyników za zeszły rok. Asseco BS publikację zaplanowało na 25 lutego – do czasu zamknięcia tego wydania gazety raport nie trafił na rynek. W czwartek kurs Asseco BS (kapitalizacja 1,3 mld zł) lekko spadał. Od 2016 r. porusza się w trendzie wzrostowym. Eksperci wskazują, że w ujęciu wskaźnikowym Asseco BS jest najdroższe spośród wymienionych firm z grupy. Ma też najniższą dynamikę wzrostu. Natomiast jego atutami są: stabilność, solidna dywidenda i wysoki cash flow.

Również w Asseco Poland plusem jest dywidenda, której stopa co roku oscyluje w okolicach 5 proc. Analitycy zakładają, że spółka miała bardzo udany IV kwartał. Wyniki za zeszły rok opublikuje 23 marca. Przy obecnej cenie akcji (o 5 proc. wyższej niż 12 miesięcy temu) kapitalizacja sięga 5,5 mld zł.

Foto: GG Parkiet

Z kolei na 2 mld zł wyceniane jest Asseco SEE, którego notowania od 2019 r. poruszają się w trendzie wzrostowym. Asseco SEE pokazało już dobre wyniki za cały 2020 r. Zarząd pozytywnie ocenia perspektywy. Portfel zamówień na 2021 r. ma wartość 129,9 mln euro, jest o 11 proc. wyższy rok do roku. W planach są przejęcia. – Trwają obecnie zaawansowane rozmowy o przejęciu sześciu–siedmiu spółek, pierwsze transakcje mogą się pojawić w II kwartale – mówi prezes Asseco SEE Piotr Jeleński. Spółka chce w tym roku wypłacić 1 zł dywidendy na akcję.

Wzrost czy dywidenda

– Nasze ceny docelowe są nieznacznie powyżej obecnego kursu w przypadku wszystkich spółek z grupy Asseco, a tylko dla Asseco SEE mamy obecnie pozytywną rekomendację. Wszystkie trzy spółki są dość przewidywalne i uczciwie traktują akcjonariuszy mniejszościowych, co znajduje odzwierciedlenie w wycenie – komentuje Dominik Niszcz, ekspert z Trigon DM. Dodaje, że to, co wyróżnia Asseco SEE, to stałe dwucyfrowe tempo wzrostu i skutecznie realizowana strategia łącząca wzrost organiczny i przejęcia. – Z kolei Asseco BS i Asseco Poland mają o wiele wyższą stopę dywidendy i nie sądzę, żeby miały problem z utrzymaniem takich wypłat w najbliższych latach, jeśli nie pojawi się okazja do dużego przejęcia – dodaje Niszcz. Podkreśla, że trudno wyróżnić jedną spółkę, bo różnią się profilem zależnie od preferencji inwestora: wzrost czy dywidenda. – Nie zakładamy istotnie lepszego zachowania tych spółek względem indeksu w 2021 r. Ich kursy zachowywały się bardzo mocno w ostatnich latach – podsumowuje.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.