Technologie

Huge disappointment - czyli debiut Huuuge

Bardzo wysoka redukcja w IPO teoretycznie powinna przełożyć się na świetną debiutancką sesję. Zamiast spektakularnych wzrostów było rozczarowanie.
Huuuge Foto: materiały prasowe

Na ten debiut czekało duże grono inwestorów, bo i oferta publiczna była wyjątkowa, największa w historii polskiego sektora gier. W obu transzach w IPO była bardzo wysoka redukcja – w detalicznej sięgnęła 97 proc., a w instytucjonalnej księga popytu została pokryta w ciągu godziny po cenie maksymalnej, wynoszącej 50 zł. Taka była też ostateczna cena sprzedaży akcji w IPO. Inwestorzy z dużą nadzieją czekali na piątkowy debiut, bo wydawało się, że zobaczymy spektakularne wzrosty. Tak też obstawali zgodnie analitycy.

Jeszcze przed startem notowań (ruszyły o godz. 9.30) TKO implikował solidny, ponad 10-proc. wzrost, ale gdy handel ruszył pierwsze transakcje zawarto po cenie równiej 50 zł, czyli takiej jak w IPO. Po kilkudziesięciu minutach kurs wzrósł do ponad 54 zł (+9 proc.), ale potem było już tylko gorzej. W kolejnych godzinach pomiędzy popytem a podażą trwało przeciąganie liny, a kurs oscylował w okolicach 50 zł. Jednak po południu stało się już jasne, że wygrała podaż. Około godz. 16 kurs tracił nawet 8 proc. Pod koniec sesji kupującym udało się podciągnąć notowania do 49,5 zł, co oznacza 1-proc. spadek.

Kiepski debiut Huuuge jest o tyle zaskakujący, że spółka miała do dyspozycji tzw. opcję stabilizującą, którą mogła wykorzystać w przypadku spadku kursu poniżej poziomu z IPO (nie wiadomo czy skorzystała z tej opcji, jeśli tak – powinien pojawić się na ten temat komunikat).

Uwagę zwracają potężne obroty akcjami Huuuge podczas dzisiejszego debiutu. Tylko w pierwszej godzinie sesji ich wartość przekroczyła 300 mln zł, a na finiszu sesji sięgnęła 0,7 mld zł. Był to najwyższy obrót na rynku podczas piątkowej sesji. Obroty w całym WIG wyniosły 1,4 mld zł, a w WIG20 prawie 1,2 mld zł.

Huuuge jest 435. spółką notowaną na głównym rynku oraz trzecim debiutantem w 2021 r. Studio przeprowadziło ofertę wartą niemal 1,7 mld zł. Spółka zajmuje się produkcją gier mobilnych. Dotychczasowi akcjonariusze sprzedali w IPO akcje warte około 1,1 mld zł, a do spółki trafiło niemal 0,6 mld zł. Pieniądze grupa przeznaczy przede wszystkim na przejęcia. Obecnie wycena mnożnikowa Huuuge jest bliska wycenie spółek porównywalnych.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.