REKLAMA
REKLAMA

Technologie

Wirtualna Polska przesunie granice

W planach zakupy poza krajem.
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Wirtualna Polska Holding, która od kilku lat kupuje krajowe firmy internetowe: najpierw medialne, a ostatnio głównie z sektora e-commerce, rozgląda się teraz za przejęciami w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział dziennikarzom w piątek Jacek Świderski, prezes internetowej grupy notowanej na GPW.

– Jesteśmy w wielu konkurencyjnych procesach. Jest wśród nich także „duże zwierzę" – powiedział Świderski, znany z barwnego sposobu komunikacji.

W I półroczu br. WP Holding przeznaczył na zakupy innych firm prawie 100 mln zł. Już w bieżącym kwartale dokupił mniejszościowy pakiet udziałów w Domodi.pl, firmie agregującej oferty producentów odzieży i obuwia oraz wyposażenia wnętrz .

Świderski przyznał, że grupa szybciej, niż planowała, dokupiła 14-proc. pakiet udziałów w Domodi.pl, aby przestał ją obowiązywać zakaz konkurencji i mogła szukać innych firm tego typu.

– Nie zdradzamy budżetu na przejęcia, ale relacja naszego długu netto do EBITDA (obecnie to 1,6–1,7) pokazuje, że możemy zwiększyć zadłużenie jeszcze o kilkaset milionów złotych – mówiła Elżbieta Bujniewicz-Belka, odpowiedzialna w zarządzie WP Holding za finanse. Według niej od 2014 roku grupa przeznaczyła na przejęcia ponad 230 mln zł. W tym czasie roczna EBITDA grupy urosła z 80 mln zł do około 150 mln zł.

WP zgadza się z szacunkami firmy Starcom dla rynku reklamy internetowej w Polsce, które mówią, że w I połowie br. urósł on o około 12 proc. – Papierkiem będzie wrzesień, ale zakładam, że tempo wzrostu rynku w II półroczu może być podobne – powiedział prezes WP Holding. Zapewnił, że wpływy reklamowe grupy rosną szybciej niż rynku.

Foto: GG Parkiet

W I półroczu br. WP Holding zanotowała 250,05 mln zł przychodów, o 16,6 proc. więcej niż przed rokiem, EBITDA grupy wyniosła 73,05 mln zł (wzrost o 31,9 proc. rok do roku), a zysk netto 27,7 mln zł (plus 65,3 proc.). Wyniki obniżała nadal strata WP.TV (4,5 mln zł EBITDA), cyfrowej telewizji naziemnej, choć jej zasięg techniczny urósł. Świderski liczy, że w IV kwartale br. przynajmniej przez miesiąc biznes ten nie będzie stratny.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA