Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 18.10.2018 11:46

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: AFP

ROPA NAFTOWA

Kolejne zaskakujące dane dotyczące zapasów ropy naftowej w USA.

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była emocjonująca. Przeważała zdecydowanie strona podażowa – cena amerykańskiej ropy naftowej WTI spadła do poziomu 70 USD za baryłkę, natomiast notowania europejskiej ropy Brent powróciły do okolic 80 USD za baryłkę.

Sprzedający byli silniejsi na rynku ropy naftowej w USA głównie ze względu na fakt, że to w tym kraju pojawiały się kluczowe informacje cenotwórcze. W tym tygodniu inwestorzy żywo reagują bowiem przede wszystkim na dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. We wtorek Amerykański Instytut Paliw podał zaskakujące szacunki pokazujące spadek zapasów ropy i benzyny w ubiegłym tygodniu, co było wsparciem dla strony popytowej na rynku ropy naftowej. Tymczasem wczoraj tym danym zupełnie zaprzeczył amerykański Departament Energii, który bazuje na większej ilości danych niż instytut.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Co prawda w swoim raporcie departament potwierdził spadek zapasów benzyny w poprzednim tygodniu, jednak zaskoczeniem okazały się dane dotyczące zmiany zapasów ropy – według departamentu, w minionym tygodniu zapasy te wzrosły o 6,5 mln baryłek. Jest to nie tylko inny kierunek zmian niż w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw, ale także znacznie większa zwyżka niż oczekiwano na początku tygodnia (spodziewano się wzrostu zapasów o maksymalnie 2 mln baryłek). Wzrost zapasów miał miejsce nawet pomimo spadku samej produkcji ropy naftowej w USA (o 300 tys. baryłek dziennie do poziomu 10,9 mln baryłek dziennie) ze względu na czasowe zamknięcie niektórych platform wiertniczych w obliczu zagrożenia huraganowego.

Raporty dotyczące zapasów ropy naftowej w USA istotnie wpłynęły na ceny ropy naftowej w ostatnich dniach. Niemniej, uwagę inwestorów przyciągają obecnie także inne czynniki kluczowe na tym rynku. Wciąż trwają napięcia na linii USA-Arabia Saudyjska, związane z zaginięciem saudyjskiego dziennikarza, Jamala Khashoggi. Według niektórych źródeł, stwarzają one zagrożenie narzucenia sankcji. Ponadto, pojawiają się informacje o rozmowach na temat wyłączeń z sankcji dotyczących Iranu niektórych państw lub spółek naftowych.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

CUKIER

Cena cukru najwyższa od lutego br.

W ostatnich tygodniach notowania cukru dynamicznie rosną, odbijając się w górę od długoterminowych minimów. O ile jeszcze w drugiej połowie sierpnia notowania cukru w Stanach Zjednoczonych oscylowały w rejonie psychologicznej bariery 10 centów za funt, to obecnie poruszają się w okolicach 13,70 centów za funt. To najwyższy poziom cen cukru w USA od lutego bieżącego roku.

Do polepszenia nastrojów inwestorów na rynku cukru przyczyniło się kilka czynników. Real brazylijski jest silniejszy, więc mniejsza jest zachęta do sprzedaży dużych ilości cukru w Brazylii na eksport. Dodatkowo, uprawy trzciny cukrowej w niektórych rejonach Indii zostały zaatakowane przez szkodniki, co może przyczynić się do mniejszej podaży cukru z tego kraju. Czynniki fundamentalne były impulsem do tzw. short covering, czyli do zamykania licznych krótkich pozycji przez inwestorów instytucjonalnych, a nawet do zawierania długich pozycji.

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Surowce i paliwa
Nowy zarząd Orlenu wyznaczył już priorytety
Surowce i paliwa
W Bogdance powrót po latach. Jest nowy prezes
Surowce i paliwa
Unimot ma nową ambitną strategię
Surowce i paliwa
Plany JSW dotyczące wydobycia czeka korekta
Surowce i paliwa
KGHM sprzedał mniej miedzi
Surowce i paliwa
KGHM poniósł kilkumiliardową stratę netto