Komentarz surowcowy DM BOŚ - miedź, złoto

Publikacja: 07.05.2021 09:51

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

MIEDŹ

Import miedzi do Chin w dół, a ceny miedzi rekordowe.

Dzisiaj na początku dnia uwagę inwestorów na rynkach surowcowych przyciągnęły informacje dotyczące handlu zagranicznego Chin w kwietniu. Wśród nich pojawiły się dane dotyczące importu surowców, m.in. miedzi. Według opublikowanych dzisiaj danych, w kwietniu import miedzi do Chin znalazł się na poziomie 484,9 tys. ton To o 12,2% mniej niż w marcu br., ale więcej o 5,5% niż w kwietniu poprzedniego roku.

Dane te nie są szczególnie optymistyczne. Wzrost importu miedzi do Chin w kwietniu był bowiem częściowo spowodowany opóźnieniami w dostawach metalu, kupionego w styczniu i lutym. Natomiast w ostatnich tygodniach zakupy miedzi w Chinach nieco przyhamowały – głównie za sprawą coraz wyższych cen surowca na globalnym rynku.

Warto bowiem wspomnieć, że dzisiaj notowania miedzi dotarły do najwyższych poziomów w historii. Ceny miedzi w Stanach Zjednoczonych dotarły ponad poziom 4,65 USD za funt, a więc nieco wyżej niż wynosiły maksima z 2011 roku. Z kolei cena miedzi w Londynie przekroczyła psychologiczną barierę na poziomie 10 tys. USD za tonę.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Dla chińskiego przemysłu obecne poziomy cen miedzi są już „progiem bólu", przy którym hamuje popyt. O ile krótkoterminowa korekta byłaby uzasadniona w obliczu obecnego wykupienia rynku miedzi, to długoterminowe trendy sprzyjają wzrostom cen tego metalu. Miedź jest jednym z beneficjentów transformacji energetycznej, a podaż metalu może w najbliższych latach nie nadążać za popytem.

ZŁOTO

Wystrzał cen złota w górę w obliczu słabości USD.

Notowania złota wczoraj wystrzeliły w górę, przekraczając poziom 1800 USD za uncję, a dzisiaj rano docierając już do okolic 1820 USD za uncję. To najwyższe poziomy notowań złota od połowy lutego br. – a cały bieżący tydzień najprawdopodobniej będzie na tym rynku najlepszy od około pół roku.

Impulsem do zwyżki cen złota była przede wszystkim słabość amerykańskiego dolara i spadek rentowności amerykańskich obligacji. USD i złoto wykazują silną odwrotną korelację, więc zmiany notowań dolara wyraźnie odbijają się na cenach złota.

Jednak w tym tygodniu największe emocje na rynku dolara – a pośrednio również na rynku złota – możemy obserwować właśnie dzisiaj. Inwestorzy wyczekują bowiem danych z amerykańskiego rynku pracy, które opublikowane zostaną o 14:30 polskiego czasu. Rynek pracy jest uznawany za papierek lakmusowy sytuacji w amerykańskiej gospodarce, wpływający m.in. na decyzje Rezerwy Federalnej.

Notowania złota – dane dzienne

Surowce i paliwa
KGHM rozczarował. Mniej produkcje i sprzedaje
Surowce i paliwa
Unimot opublikował wyniki i nową strategię
Surowce i paliwa
MOL buduje instalacje zielonego wodoru
Surowce i paliwa
Orlen inwestuje w ultraszybkie ładowarki. W planach ekspansja
Surowce i paliwa
Pogarszająca się koniunktura nie pozbawiła JSW zysku. Firma zarobiła miliard
Surowce i paliwa
Orlen dał chińskiemu pośrednikowi ogromną zaliczkę na ropę