Surowce

Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Pierwszy od 20 lat roczny spadek importu ropy naftowej do Chin.

Notowania ropy naftowej wczoraj zniżkowały, ale dzisiaj odrabiają straty i póki co nie oddalają się istotnie od okolic ubiegłorocznych maksimów w rejonie 84-86 USD za uncję. Najbliższe dni mogą być na tym rynku decydujące, chociażby właśnie ze względu na dotarcie cen ropy do istotnych technicznych poziomów, przy jednoczesnym wejściu cen tego surowca w poziom wykupienia.

O ile techniczna sytuacja na rynku ropy naftowej sprzyja korekcie spadkowej, to inwestorzy wyczekują na konkretny impuls – bo póki co na rynku tym utrzymują się w miarę pozytywne nastroje, związane z brakiem istotnych lockdownów w wyniku wariantu Omikron oraz obawami o podaż ropy naftowej w niektórych krajach.

Niemniej, fundamentalnie ceny ropy naftowej nie mają już istotnych powodów, by kontynuować zwyżki – zwłaszcza w obliczu bardzo prawdopodobnego pojawienia się na tym rynku nadwyżki w bieżącym roku, zapowiadanej zarówno przez OPEC, jak i Międzynarodową Agencję Energetyczną.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Niepokojące informacje napływają także ze strony Chin. Jak pokazały najnowsze dane, w 2021 roku import ropy naftowej do Chin znalazł się na poziomie średnio 10,26 mln baryłek dziennie, co oznacza spadek o 5,4% w ujęciu rdr. To pierwszy roczny spadek importu ropy naftowej do Państwa Środka od 2001 r., a więc od 20 lat. Warto zaznaczyć, że Chiny były główną siłą napędzającą globalny handel ropą naftową w ostatnich latach – odpowiadały za 44% wzrostu popytu na ropę od roku 2015.

Z kolei Stany Zjednoczone wczoraj poinformowały o sprzedaży 18 mln baryłek ropy naftowej z rezerw strategicznych do 6 firm, w tym Exxon Mobil i Valero Energy. Niemniej, ten ruch był zapowiadany, więc nie jest on zaskoczeniem dla inwestorów. O ile wyprzedaż rezerw strategicznych następuje na rynku ropy wyjątkowo rzadko, to fundamentalnie niewiele zmieni, bowiem stanowi jedynie ułamek dziennego globalnego popytu na ropę.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ

Mieszane dane dot. importu miedzi do Chin w 2021 r.

Notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych przekraczają poziom 4,50 USD za funt i znajdują się na dobrej drodze do zakończenia bieżącego tygodnia najlepiej od października poprzedniego roku.

Tymczasem dzisiaj w centrum uwagi na tym rynku są dane z Chin, które pokazują nie tylko informacje na temat grudniowego importu surowców do Państwa Środka, lecz – w rezultacie – także podsumowujące dane za cały 2021 rok. W przypadku miedzi, pokazują one, że w samym grudniu ub.r. Chiny importowały nieco ponad 589 tys. ton miedzi, co oznaczało zwyżkę w porównaniu do listopada (510,4 tys. ton) i było najwyższym poziomem od października 2020 r.

Z kolei w całym 2021 r. Chiny importowały 5,53 mln ton miedzi, co oznaczało spadek w stosunku do rekordowego 2020 r. Niemniej, spadek dotyczył nieprzetworzonej miedzi, podczas gdy import koncentratu miedzi w ubiegłym roku zwyżkował do rekordowych 23,4 mln ton.

Ogólnie, sytuacja w Chinach budzi mieszane uczucia. Dane makro z tego kraju pozostają w miarę dobre, ale zamieszanie wokół tamtejszego sektora budowlanego oraz większe restrykcje środowiskowych i prawne dotyczących przemysłu, z pewnością nie pozostaną bez wpływu na popyt na surowce. W przypadku miedzi jednak solidnym wsparciem są perspektywy dużego popytu na ten metal nie tylko w tradycyjnych sektorach, takich jak budownictwo czy transport – lecz także w nowoczesnych branżach, związanych z transformacją energetyczną.

Foto: DM BOŚ

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.