Surowce i paliwa

Miedź blisko rekordów, kurs KGHM zyskuje

Październikowe przebudzenie notowań miedzi niesie kurs lubińskiego koncernu. Jeszcze nigdy w historii tona metalu nie była wyceniana na ponad 40 tys. zł.
Foto: Bloomberg

Wzrost wyceny akcji KGHM na fali drożejącej w październiku miedzi wygląda bardzo dobrze na tle innych koncernów górniczych. Czy metal ponownie tylko na chwilę, jak w maju, wskoczy na rekordowy pułap, czy jest szansa na więcej?

Producenci w górę

Od końca września kurs miedzi na giełdzie w Londynie poszedł w górę o 15 proc. i od trzech dni ponownie jest pięciocyfrowy. 10,3 tys. USD za tonę to już blisko rekordu wszech czasów z maja (10,5 tys.). Od trzech dni za to najwyżej w historii metal wyceniany jest w naszej walucie. W październiku tona podrożała o ponad 13 proc., przebijając barierę 40 tys. zł. W I połowie roku koszt produkcji miedzi ze wsadów własnych w KGHM wyniósł 19,2 tys. zł. Kiedy w maju notowania miedzi biły rekordy w amerykańskiej walucie, w naszej sięgnęły na chwilę 39 tys. zł za tonę.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.